אובמה: נאום נתניהו מפריע לעצור את איראן

נשיא ארה"ב מבין את דאגתו של נתניהו אך טוען כי "זו טעות לדבר לפני הקונגרס כמה שבועות לפני בחירות".

עדו בן פורת, וושינגטון , י"ב באדר תשע"ה

אובמה: נאום נתניהו מפריע לעצור את איראן-ערוץ 7
אם הדבר היה תלוי בה גם אובמה היה על הכוונת של התובעת בנסודה. הנשיא אובמה
צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התראיין אמש (שני) לסוכנות הידיעות רויטרס, על רקע נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקני שיתקיים הבוקר.

אובמה אמר כי נאומו של נתניהו לא יזיק ליחסי ישראל -ארצות הברית אך הוא מסיט את תשומת הלב מהמשימה העיקרית בה צריך להתמקד - איך למנוע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני.

הנשיא האמריקני הבהיר כי דאגתו של נתניהו מובנת אך "זו טעות של ראש ממשלה של כל מדינה לבוא לדבר לפני הקונגרס כמה שבועות לפני בחירות. זה נראה כאילו אנחנו לוקחים צד", הסבר אובמה והדגיש כי אם נתניהו ינצח את הבחירות בישראל - הוא ימשיך לשתף עמו פעולה באופן שוטף.

לדבריו, היחסים בין ישראל לאמריקה יציבים ובלתי ניתנים לשבירה. הוא סיפר כי ארה"ב העניקה מיליארדי דולרים כדי לסייע למערכת הביטחון בישראל. "יחסי ישראל-ארצות הברית נותרו חזקים. המחלוקת הנוכחית אמנם מסיחה מהעיקר, אך איננה הרסנית", הדגיש אובמה בראיון. באשר לצורך למנוע איראן גרעינית אמר אובמה כי קיימת מחלוקת בין המדינות - מהי הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.

"נתניהו סבור שהדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא על ידי הגברת הסנקציות או על ידי פעולה צבאית שיבטיחו שלאיראן לא יהיו יכולות להעשרת אורניום", אמר ברק אובמה וטען: "אני לא מכיר אף מומחה לגרעין האיראני שחושב שאיראן תגיב לסנקציות נוספות בביטול תוכנית הגרעין שלה". 

באשר לנאומו של נתניהו בקונגרס אמר הנשיא האמריקני כי האחריות למהלך מוטלת על יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני ג'ון ביינר, שהזמין את נתניהו.

"שווה לשאול את אלה שהזמינו את נתניהו מה הם היו עושים אם הדמוקרטים ששלטו בקונגרס בתקופת ג'ורג' בוש, היו מזמינים את נשיא צרפת לנאום נגד המלחמה בעיראק. אני חושב שרוב האנשים היו אומרים שזה לא דבר נכון לעשות", דברי אובמה.