מחאה שכזו. משנים שמות
מחאה שכזו. משנים שמותצילום: המרכז למדיניות הגירה

מחאתם המקורית של פעילי המרכז למדיניות הגירה ישראלית ותושבי דרום תל אביב הגיעה אל הממשל האריתראי שסבר בטעות ששמות הרחובות בדרום תל אביב שונו כאקט של הוקרה לנשיאם.

נזכיר כי בסוף השבוע יצאו הפעילים במבצע להחלפת שמות רחובות שכונת נווה שאנן בשמות של ערים ודמויות אריתראיות. כך הוחלפו שמותיהם של שדרות הר ציון לרחוב איסאיס אפוורקי, נשיא אריתראה, רחוב לוינסקי הפך לרחוב אסמרה בירת אריתראה ורחוב בני ברק פינת נווה שאנן נשא את שם המדינה. שמות הרחובות נכתבו באנגלית, עברית וערבית בדומה לשלטי רחוב מקוריים.

המחאה נועדה להעלות למודעות הציבור את האנרכיה השוררת ברחובות דרום תל אביב ואת ההידרדרות בתחושת הביטחון האישי. הקש ששבר את גב הגמל עבור התושבים הגיע בעקבות הפרסום על כך שמשטרת ישראל יוזמת את הגעתה של משלחת בוררים מאריתראה על מנת שישמשו כבוררים בסכסוך אלים בין פלגים שונים בקרב אוכלוסיית המסתננים האריתראים בדרום תל אביב. הסכסוך הביא להתפרצותם של אירועים אלימים בין המתפללים בכנסיות של תומכי המשטר האריתראי לבין מתנגדיו.

תמונות הקמפיין שעלו בעמוד הפיסבוק של המרכז למדיניות הגירה ישראלית, מצאו את דרכם לעמוד הפיסבוק Eritrea-chat”", עמוד המזוהה עם ממשלת אריתראה וערוץ הטלוויזיה הממלכתי של המדינה, " EriTV". מפעילי העמוד סברו בטעות כי מדובר בשינויים שנעשו על ידי גורמים רשמיים ושאכן הוחלט בישראל לכבד את נשיא אריתראה ברחוב על שמו בישראל.

יונתן יעקובוביץ, ראש תחום הסברה במרכז למדיניות הגירה ישראלית, אומר כי "הקמפיין נולד מכיוון שרחובות דרום תל אביב הפכו בפועל לקולוניה אריתראית בהם תומכי המשטר עושים ככל העולה על רוחם באישור ובידיעת משטרת ישראל. לכן סברנו שזה רק מתבקש ששמות הרחובות יתנו ביטוי למציאות בשטח. העובדה שמפעילי עמוד הפיסבוק של הממשל האריתראי סברו לתומם שתמונות שנועדו להגחיך את המציאות המטורפת הזו הם אמתיות, רק מדגישה עד כמה תאטרון האבסורד בדרום תל אביב עולה על כל דמיון".

"על המשטרה לשים סוף לאנרכיה ולהחזיר את הריבונות הישראלית לרחובות מרכז גוש דן במקום לעשות מיקור חוץ לבוררים מאריתראה ועל ממשלת ישראל לפעול להרחקתם המידית של כל המסתננים תומכי המשטר ששוהים כאן באמתלת שווא של מבקשי מקלט. בנוסף, יש לשים סוף לתעשייה הכלכלית שמזינה את המשטר, למנוע שליחת כסף על ידי מסתננים למדינת מוצאם ולהפקיד אחוז ממשכורתם בקרן ממשלתית עד ליציאתם מישראל", דברי יעקובוביץ'.