בתי מלון. ארכיון
בתי מלון. ארכיוןצילום: פלאש 90

נהלי הכשרות החדשים שפרסמה הרבנות הראשית לבתי מלון ואכסניות מבטלים את האיסור על צילום, הקרנה והשמעת מוסיקה באירועים הנערכים בשבת.

כן מבטלים הנהלים החדשים את האיסור על שימוש בסמלי חג נוצריים, דוגמת עצי אשוח, בבתי מלון ובאולמות אירועים בתקופת ראש השנה האזרחית. יש לציין כי עד עתה איימה הרבנות בשלילת אישורי הכשרות ממלונות שלא צייתו לדרישות אלה.

על הנהלים החדשים החליטה מועצת הרבנות הראשית, בעקבות שורת פניות של ארגון חדו"ש. מנכ"ל חדו"ש אורי רגב איים בפניה לבג"צ אם לא יבוטלו הנהלים. רגב הביע שביעות רצון משינוי הנהלים ואמר כי ''הגענו לראשונה למצב שבו נהלי הכשרות של בתי מלון ואכסניות עומדים בחוק והם באמת עוסקים רק בכשרות ולא בכפייה דתית בענייני שבת וכריסמס".

תחילת הפרשה, בהכרזה של השר לשירותי דת נפתלי בנט וסגנו הרב אלי בן דהן, שניהם מהבית יהודי, על הקמת 'משטרת כשרות' בדצמבר 2013. בעקבות ההכרזה פנה רגב אל השניים ואל היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין בדרישה שיפעלו לעצור את עבירות החוק שמבצעת הרבנות הראשית עצמה בנושאי הכשרות.

ואלה השינויים העיקריים: בוטל האיסור על השימוש במכשירי וידאו, אוודיו וכלי נגינה בשעת אירועים הנערכים בבתי מלון בשבת, להוציא בשעה שבה מוגש מזון. בוטלה החובה שקליטת אורחים, עזיבתם וקבלת תשלומים יתבצעו רק על ידי לא יהודים ובצנעה. מעתה יחול הכלל הזה רק על פעולות הקשורות בהזמנת מזון ותשלום עבורו.

בוטלה החובה להתקין מערכת פיקוד שבת בכל מעלית. מערכת כזו תהיה חובה רק במעלית שמובילים בה מזון. בוטל האיסור על השימוש בסמלי חג נוצריים, דוגמת הצבת עץ אשוח בכריסמס ובסילבסטר. האיסור הזה הוסר גם מנוהל אולמות השמחות.

"משמעות ההחלטה דרמטית", הכריז רגב בסיפוק. ''מעתה יוכלו ישראלים וקבוצות תיירים לקיים כנסים ואירועים בסופי שבוע ללא מגבלות על צילום, הקרנת סרטונים ומצגות והשמעת מוסיקה. שמנו קץ לתופעה ההזויה שבה בתי מלון אינם יכולים לכבד את קבוצות הצליינים המגיעים ארצה בהמוניהם בסוף השנה האזרחית בהצבת עץ אשוח".

לדברי רגב, "יש לברך על שהיועץ המשפטי לממשלה והמשרד לשירותי דת הבהירו לרבנות הראשית שהחוק הישראלי חל גם עליה ונהליה אינם יכולים לעמוד בניגוד לחוק. חדו"ש", הדגיש רגב, "תעקוב ותוודא שהנהלים החדשים מיושמים. לא נהסס לעתור לבג"צ אם נגלה שהנהלים השתנו, אבל המציאות לא".