עובד חברת חשמל
עובד חברת חשמלצילום: יוסי וייס

חברת החשמל בישראל ניתקה לאחרונה את אספקת החשמל למשך מספר שעות בשתי ערים פלסטיניות בצפון איו"ש כדי ללחוץ על הרשות הפלסטינית לפרוע את חובותיה המצטברים עבור צריכת החשמל.

בתגובה לצעד זה, הממשלה הפלסטינית שהתכנסה היום (שלישי) ברמאללה, קראה לכל התושבים להקפיד על פרעון חשבונות החשמל לחברות ההולכה ולמועצות המקומיות כדי שניתן יהיה לפרוע את החובות לחברה הישראלית.

בהודעת הממשלה נאמר עוד כי ''לאחר שהחברה (חברת החשמל) ניתקה פעמיים לפני שבועיים את (אספקת) החשמל לאזורים בשכם ובג'נין ואיימה לנתקו פעם נוספת ולהרחיבו ולאזורים נוספים".

הממשלה הפלסטינית גם גינתה את המשך אחזקת כספי המיסים הפלסטינים בידי ישראל זה החודש השלישי ברציפות, והיא רואה בהעברת כספים אלה לחברת החשמל הישראלית כ"מעשה גניבה". יש לציין, כי חלק מכספי המיסים של הרש"פ הועברו ע"י ממשלת ישראל לחברת החשמל לאור חוב מצטבר של קרוב לשני מיליארד דולר.

במישור המדיני הדגישה הממשלה הפלסטינית את תמיכתה בהודעת המועצה המרכזית של אש"ף, "המדגישה את הדבקות המוחלטת בזכויות הלאומיות הבלתי ניתנות לערעור, ובהן הכרזת העצמאות, זכות המדינה הפלסטינית לממש את ריבונותה על אדמתה, הקמת מדינת פלסטין העצמאית בגבולות ה-4 ביוני 1967 ובירתה ירושלים, מימוש זכות השיבה של הפליטים בהתאם להחלטה 194 ויוזמת השלום הערבית וזכות ההגדרה העצמית של עמנו הפלסטיני".

"היום מתחילים להגביל את זרם החשמל לרש"פ"

נזכיר כי לפני שבועיים הודיע יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, בכנס ירושלים ה-12, כי חברת החשמל מתחילה להגביל את הזרם לרשות הפלסטינית.