מרצה: 'אם תרצו' מציירת בסגנון נאצי

מרצה באוניברסיטה העברית קשר בהתבטאויות בפייסבוק בין תנועת הימין "אם תרצו" ובין סגנונם של המפלגה הנאצית ופעילה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ט באדר תשע"ה

האוניברסיטה העברית. ארכיון
האוניברסיטה העברית. ארכיון
פלאש 90

פרופ' עמירם גולדבלום, מרצה באוניברסיטה העברית ואיש שמאל קיצוני, קשר בין תנועת "אם תרצו" לבין התנהלותה של המפלגה הנאצית בגרמניה.

ההתבטאות מעוררת המחלוקת באה בעקבות פרסום התכנית למחשבה ציונית של תנועת "אם תרצו" שאמורה להתקיים בין היתר באוניברסיטה העברית ובמסגרתה יוכלו סטודנטים לשמוע הרצאות מפי אנשי ציבור ואקדמיה ציונים.

בין היתר, עתידים להרצות בתוכנית פרופ' ישראל אומן, האלוף במיל' יעקב עמידרור, ד"ר גיא בכור, ח"כ לשעבר ד"ר עינת וילף ועו"ד יורם שפטל.

בעקבות פרסום התכנית התפתח דיון בקבוצת הפייסבוק - "אם תרצו תנועה פאשיסטית" בין פרופ' אלון הראל מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית לבין פרופ' עמירם גולדבלום, איש השמאל הקיצוני. בדיון, התווכחו השניים האם לאפשר ל"אם תרצו" לקיים את התוכנית בכותלי הקמפוס.

"אם תרצו מנסה לבנות את האוניברסיטה ללימודי הפאשיזם ולהחריב את האוניברסיטה העברית ואת אוניברסיטת בן גוריון. היכן מחאת הסטודנטים ???" תהה גולדבלום.

פרופ' הראל הגיב לפוסט וכתב לגולדבלום, כי "אני מתעב את אם תרצו יותר ממך ובכל זאת אני לא חושב שיש מקום לצנזר אותם".

תגובתו של עמירם גולדבלום לא איחרה לבוא, "זה קייס רגיל של תרמית, אחיזת עיניים, הטעיה של אם תרצו התנועה הפשיסטית והמצירת פוסטרים בסגנון נאצי. על בסיס טענת חופש הדיבור הם מכניסים לאוניברסיטה את אחד מהאנשים שמקומם בצעקות בשוק ובשיחות ביבים ולא באולם אוניברסיטה, יורם שפטל. בשנות ה 30 נכנסו בשם חופש הדיבור נערי היטלר והגסטאפו לאוניברסיטאות וסילקו את היהודים, הסוציאליסטים והקומוניסטים. זה מה שיקרה כאן אם לא נעמוד מול סכנת הפאשיזציה של אם תרצו".

בתגובה פנתה רכזת תא "אם תרצו" באוניברסיטה העברית בר שלו לפרופ' אודי שביט דיקן הסטודנטים באוניברסיטה העברית, ודרשה את טיפולו המיידי בשני המרצים.

"ידיי רועדות מתוך זעזוע בזמן כתיבת שורות אלה. המרצים האלה מלמדים אותנו! אותי ואת פעיליי - חלקם בגבעת רם וחלקם בהר הצופים. אני דורשת את טיפולך, לא ראוי שיעשו לנו כזו דה-לגיטימציה על לא עוול בכפנו. 'אם תרצו' לא עשתה מעולם ולא תעשה שום דבר שמצדיק הדרה מהמרחב הציבורי", כתבה בר שלו.

פרופ' גולדבלום הגיב בשיחה עם ערוץ 7 לתוכן הכתבה וציין כי התלונן לדיקן הסטודנטים על התרמית, כלשונו, של אם תרצו בהציגה 'קורס' שלה בין כתלי האוניברסיטה שהוא כביכול שת"פ בינה לבין האוניברסיטה, דבר שלא יעלה על הדעת ומנוגד לחוקת האוניברסיטה.

"הצגתו של סניף אם תרצו באוניברסיטה הוא שקרי אין עוד תא שמציג עצמו כ 'אם תרצו – האוניברסיטה העברית' אלא תא באוניברסיטה העברית או סניף באוניברסיטה. כל סגנונה של התנועה הזאת הוא שקרי ונבזי", דברי גולדבלום.