ח"כ זאב בקבר דוד. השבוע
ח"כ זאב בקבר דוד. השבוע צילום: פלאש 90

בראיון לערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת ניסים זאב שהודח כזכור מרשימת ש"ס לכנסת הבאה להתבטאויותיו של יו"ר ש"ס, חבר הכנסת אריה דרעי, ולפיהן הוא אינו שולל הצטרפות לממשלה בראשות חבר הכנסת הרצוג.

להערכתו של חבר הכנסת זאב אם נתניהו יקבל פחות מנדטים מהרצוג נראה כי לא רק דרעי ילך ויצטרף לממשלת השמאל אלא גם מפלגות נוספות שכעת מצטיירות כנוטות ימינה. בהקשר זה הוא מציין כי אמנם 'יחד' ו'הבית היהודי' לא תצטרפנה לממשלה שכזו אך מפלגות יהדות התורה, ליברמן וכחלון ימצאו את דרכן אל שולחן ממשלת השמאל.

בדבריו מזכיר ומציין חבר הכנסת זאב כי ש"ס ויהדות התורה אינן מפלגות שלטון וככאלה הן אינן מתוות קו מדיני אלא מבקשות להתחבר לכל ממשלה שתקום, "ראה את ההיסטוריה. ש"ס כבר הייתה פעם עם העבודה ופעם עם ביבי ואולמרט. ש"ס לא הולכת בכוונה נגד הימין, אבל אם ייווצר מצב שיש סיכוי להרצוג להרכיב ממשלה היא לא תשב מנגד וכך גם יהדות התורה. האידיאולוגיה שלהם היא לעזור לעולם התורה והנושא המדיני הוא לא הנושא המרכזי שבגינו המפלגות הללו הולכות לבחירות".

חבר הכנסת זאב מוסיף ומטיח האשמה בכיוונו של השר אביגדור ליברמן שלדבריו בחר להפיל את ממשלת הימין שיכולה הייתה להמשיך ולתפקד עם הצטרפות החרדים במקום 'יש עתיד' ו'התנועה'. "לא נוכל לשכוח את הימים שבם נתניהו פנה לליברמן ורצה להכניס את החרדים אבל ליברמן העדיף להפיל את ממשלת הימין", הוא אומר ומביע תקווה שליברמן ינהג בדרך אחרת ביום שאחרי הבחירות.

באשר לעמדותיהן של המפלגות החרדיות אומר חבר הכנסת זאב כי לנוכח מה שהוא מגדיר כקטסטרופת דת ומדינה, כלומר התנהלות הממשלה היוצאת, ימצאו חברי ש"ס ו'יהדות התורה' את הדברים לשבת גם בממשלתו של הרצוג שהתבטא בעד גיור רפורמי וקונסרבטיבי, בעד קבורה אזרחית וסוגיות נוספות שאמורות היו לקומם אותם. להערכתו לאחר שוך סערת קרבות מערכת הבחירות וההצהרות הנושבות על פי הרוחות ירגעו, הנושאים והנותנים ידעו לנסח קווים ועקרונות מוסכמים להרכבת ממשלה.

עם זאת הוא מדגיש כי במידה וגוש הימין יהיה חזק יותר אין לו ספק שיהדות התורה וש"ס יעדיפו לחבור לנתניהו ויחד עם בנט, יחדי, ליברמן וכחלון יוכלו להגיע לממשלת ימין חרדים רחבה מאוד. לעומת זאת "אם בוז'י יעלה והשמאל יגבר המרכז יילך שמאלה".

עוד נשאל חבר הכנסת זאב אודות התבטאותו האחרונה של חבר הכנסת דרעי התומך בפינוי ישובים קטנים. האם מדובר בעמדה ותיקה של דרעי או שמא מדובר בניסיון לקושש קולות בשמאל? זאב מגדיר את אשליות השלום שיבוא אחרי פינויים כדברי הבל. הוא מזכיר את התובנה שהתקבעה מהתנהלותו של אבו מאזן ולפיה אין בכוונתו לוותר ולו על סנטימטר אחד של אדמה. "ראינו את המו"מ של אולמרט וציפי שהלכו רחוק כל כך מול אבו מאזן וכך גם ברק מול ערפאת. הערבים לא מתקפלים ולכן כל הנושא הזה לא רלוונטי, אבל מי שמצהיר מראש שמוכן לוויתורים הוא חוטא למטרה".

זאב מציין כי כמי שישב בוועדת חוץ וביטחון במשך 16 שנים הוא יודע שאין סיכוי להסדר כלשהו מול הפלשתינים אלא אם כן יהיה מי שיקדם מהלך חד צדדי כדוגמת ההתנתקות, מהלך שאינו תלוי ברצונו של הפרטנר הפלשתיני.

ברוח זו הוא מבקר גם את דבריה של עדינה בר שלום שהביעה תמיכה במהלך מדיני והבטיחה לדחוף לקידומו של מהלך שכזה. "זו אשליה של ציבור רחב שלא מבינים שהתפיסה הפלשתינית השתנתה מקצה לקצה והם לא מוותרים. כל פינוי יביא חמאס וארגוני טרור".

באשר לו עצמו מספר חבר הכנסת זאב כי היא מצוי בקשר טוב עם כל חברי ש"ס, מדבר איתם ומגיע לאירועים, כולם למעט אריה דרעי עצמו כצפוי. "מה שקורה ברמה האישית והחברית לא קשור לרמה הפוליטית. אני עושה חילוקים כמו עם טיבי וזועבי שיש בינינו חילוקי דעות תהומיים ועם זאת יש גם אמירת שלום. אני מכבד כל אדם באשר הוא".

זאב המקיים קשרים יומיומיים גם עם יו"ר 'יחד', חבר הכנסת אלי ישי, לא ממהר למסד את הקשר הזה אך קובע כי "תנועת יחד היא צורך השעה וחבל מאד שאני רואה מאבק של ש"ס והבית היהודי בה, כאילו הם האויבים הפוטנציאלים שלהם. אנשים שהולכים ליחד אולי היו בעבר ש"ס אבל היום לא היו מצביעים לש"ס, וכך גם החרד"לניקים, אלו מצביעים שלא היו מצביעים לבית היהודי וכך גם החב"דניקים".

בשולי הדברים קובע חבר הכנסת זאב כי חבירת אלי ישי לברוך מרזל אינה מעידה על קיצוניותו של ישי. "אלי ישי הוא אישיות תורנית מובהקת שדעותיו לא השתנו", הוא אומר ומעיר כי "מרזל קיבל על עצמו שלא לעלות להר הבית כי הוא מכבד את הרב מאזוז וכן הוא לא ילך למפגנים באום אל פאחם".