דו”ח: אסאד פוגע בשיטתיות בבתי חולים

רופאים לזכויות אדם טוענים שכוחות אסאד הרגו יותר מ-600 רופאים ועובדי רפואה במהלך המלחמה.

גיל רונן , כ' באדר תשע"ה

דו”ח: אסאד פוגע בשיטתיות בבתי חולים-ערוץ 7
מסביר. בשאר אסאד
רויטרס

הכוחות הנאמנים לנשיא סוריה בשאר אסאד הרגו יותר מ-600 רופאים ועובדי רפואה במהלך ארבע שנות מלחמת האזרחים בסוריה. כך טוען ארגון "רופאים למען זכויות אדם", שמכנה את ההתקפות “פשעים נגד האנושות”.

הארגון, שמקום מושבו בניו יורק, מאשים כי אנשי אסאד פוגעים בשיטתיות מכוונת בבתי חולים ובמרפאות מאז תחילת המלחמה ב-2011.

במהלך ארבע שנות הלחימה, נהרגו 610 אנשי צוות רפואיים, ומתוכם 139 עונו או שהוצאו להורג, לפי הדו"ח. שלטונו של אסאד אחראי ל-97% ממקרי הרג העובדים הרפואיים. הדו"ח תיעד 233 מתקפות על 183 בתי חולים ומרפאות.

"הממשלה הסורי נוקטת בכל הטקטיקות: מעצרים בחדרי המיון, הפצצת בתי חולים, כולל בפצצות חבית, ואף עינויים והוצאתם להורג של אופאים שמנסים לטפל בפצועים ובחולים", אמרה ארין גלגר, מנהלת החקירות של ארגון הזכויות.

הדו"ח, שמופץ בימים אלה במשרדי האו"ם בניו יורק, טוען כי 88% מהמתקפות על בתי חולים בוצעו ע"י כוחות הממשל הסורי.

מתקפות אלה מהוות עבירה על החוק הבינלאומי ההומניטרי, אבל לדברי הארגון, "כאשר הן מבוצעות באופן נרחב ושיטתי, הן מהוות פשע נגד האנושות".

התשתית הרפואית נהרסה כתוצאה מההתקפות הללו, טען הדו"ח, הקרוי "רופאים על הכוונת: ארבע שנים של התקפות על שירותי בריאות בסוריה".

בשנה שעברה, נהרג עובד רפואי מדי יומיים בממוצע, ובית חולים סורי כלשהו ספג פצצות מן האוויר או ירי ארטילרי מדי ארבעה ימים בממוצע.

"אסור שמנהיגי העולם ירשו למתקפה המתמשכת הזו נגד אנשי צוות רפואי להפוך לנורמה החדשה בסכסוכים,” אמרה יו"ר ארגון הרופאים, דנה מקיי.

ב-2013 נהרגו 171 אנשי צוות רפואיים בסוריה, כולל אוסמה בארודי, גסטרואנטרולוג ידוע שעונה ומת בכלא בחודש יולי.