להצביע על פי המצפון וההכרה

אין הרבה טעם בניצחון הליכוד אם לא יהיה לצדו בית יהודי גדול וחזק. אין להגזים בחומרת הסכנה שמפלגת יחד לא תעבור את אחוז החסימה.

עמנואל שילה , כ"א באדר תשע"ה | עודכן: 09:27

להצביע על פי המצפון וההכרה-ערוץ 7
מסכמים. בנט ונתניהו
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

1

הורדת התוכנית 'המילה האחרונה' מלוח המשדרים של גל"צ היא עוד ביטוי מציק לעובדה ידועה: הליכוד לא יודע לשלוט.

תוכנית הרדיו הפופולרית והמוערכת שודרה השבוע בפעם האחרונה לאחר שמפקד גל"צ, ירון דקל, החליט שזמנה עבר. זכותו של מפקד גל"צ לקבל החלטות מקצועיות בתחום סמכותו. אבל איכשהו נראה שלא ניתן משקל מספיק לעובדה שמדובר ברצועת השידור היומית היחידה שנותנת פתחון פה משמעותי לדעות ימניות. אז רזי ברקאי ויעל דן ימשיכו לקבל שעתיים בכל יום כדי לשאול שאלות משמאל ולהעיר הערות. אבל שעת השידור היומית היחידה שבה מחצית מצמד המגישים הם אנשי ימין, אחת דתה להיגנז. אתם דתיים או ימניים? תסתפקו בפינתו של אבשלום קור.

את מפקד גל"צ הנוכחי מינה שר הביטחון בוגי יעלון. כמו שיעלון נותן לפקידי מינהל אזרחי שמאלנים להכתיב לו מדיניות בכל הנוגע לעימותי קרקעות בין יהודים לערבים ביו"ש, כך הוא גם הצליח להחמיץ הזדמנות נדירה למנות לתפקיד המשפיע הזה איש תקשורת בכיר בעל דעות לאומיות.

במערכת הבחירות הנוכחית הליכוד חזר להרגיש את נחת זרועה של התקשורת, שמריחה אפשרות למהפך פוליטי וחושפת שוב את שיניה הטורפות. אבל הליכוד עצמו אשם במצבו, משום שהוא עשה מעט מאוד כדי לשנות את חוסר האיזון האידיאולוגי בתקשורת - ולא רק בגל"צ. גם הרפורמה המקיפה שנעשית כעת ברשות השידור לא טומנת בחובה שום הבטחה להפסקת הקיפוח התקשורתי של המחנה הלאומי.

2

בפריימריז הקודמים בליכוד, התעמולה של ח"כ זאב אלקין הציגה אותו כמי שבזכות פעילותו "הליכוד לא רק ניצח בבחירות, הוא בא לשלוט". אז לגבי אלקין אישית אולי זה נכון, אבל במה שנוגע למפלגתו ולעומד בראשה - עושה רושם שהניצחון בבחירות והשלטון הם העיקר. ביצוע מדיניותך, קיום הבטחותיך לבוחר והגשמת האידיאולוגיה שלך – זה כבר עניין משני.

נתניהו ראוי להערכה על עמידתו בלחצי ממשל אובמה לבטל את נאומו בקונגרס. אבל הנחישות החד-פעמית הזאת היא היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל. שוב ושוב ראינו אותו מהסס ונכנע ללחצים, מקפיא את ההתיישבות, מתנצל על המרמרה, לא מצליח להביס את חמאס, משחרר אלף מחבלים בשביל חייל שבוי אחד.

כדי להצליח להגשים מדיניות ימנית מול עוצמת הלחצים הפנימיים והחיצוניים, מוכרחים לשחרר את המערכת הפוליטית מלפיתתן של אליטות השמאל, ובראשן התקשורת ומערכת המשפט. וכדי להצליח בכך יש צורך בהכרה ברורה, בכוח פוליטי גדול ובפעולה נחושה. הליכוד בראשות נתניהו הוכיח שהוא לא בנוי לכך. אם יש מישהו שמצויד גם בכוח פוליטי בלתי מבוטל וגם בהחלטיות ובנחישות הנדרשת כדי לחולל את המהפך הזה, זה רק בנט והבית היהודי.

3

נתניהו והליכוד קוראים לציבור הדתי-לאומי להצביע מחל, בטענה שרק כך יובטח שהנשיא לא יטיל על הרצוג את הרכבת הממשלה הבאה. גם מכיוונה של מפלגת יחד נשמעים קולות שקוראים לתומכי הבית היהודי לוותר על הצבעה על פי הכרתם ומצפונם, כדי למנוע אובדן מנדטים מהמחנה הלאומי במקרה שיחד לא תעבור את אחוז החסימה.

יש משהו מקומם בעצם הציפייה מהמצביע לסייע למפלגות אחרות, במקום לבחור על פי מצפונו והכרתו ולחזק את המפלגה שמייצגת אותו באופן מדויק. ועדיין איננו פטורים מלהתייחס לגופן של טענות, כי גם בקלפי צריך להיות גם חכם ולא רק צודק.

אני מאוד מקווה שמפלגת יחד תעבור את אחוז החסימה. לפי הסקרים, סיכוייה לכך טובים. על פי הניסיון ממערכות בחירות בעבר, מסתבר שמצביעי עוצמה יהודית ביחד עם אנשי ישיבות הקו ופורשי תקומה מביאים לרשימה המשותפת שני מנדטים לפחות. את שני המנדטים האחרים צריך אלי ישי להביא מתומכי ש"ס, כחלון וכדומה ולא מתומכי הבית היהודי. כי אם ישי לא מסוגל להביא שני מנדטים משל עצמו, מדוע האגף הציוני-דתי במפלגה צריך לתת לו את ראשות הרשימה ומחצית מרשימת מועמדיה?

תקדימי העבר של מפלגות ימין שלא עברו את אחוז החסימה והפילו את המחנה כולו לא כל כך רלוונטיים הפעם. בניגוד לימי נפילתה של התחיה, מסתבר שהפעם לא מפלגה קטנה אחת תכריע מי יהיה ראש הממשלה הבא, אלא מפלגות המרכז של כחלון וליברמן. בכל מצב יהיה קשה מאוד להקים קואליציה של גוש השמאל, וגם אין הרבה סיכויים לקואליציה על טהרת המחנה הימני-דתי. יש להדגיש שגם אם חלילה יחד לא תעבור את אחוז החסימה, קולותיה לא צפויים לעבור כולם לשמאל, אלא להתחלק באופן שווה פחות או יותר בין המחנות, כך שבכל מקרה לא מדובר באובדן של ארבעה מנדטים.

4

לטעמי, טעו אנשי המחנה התורני בציונות הדתית, ובפרט פורשי תקומה שביניהם, כאשר ויתרו על עמדת השפעה משמעותית במפלגה גדולה וחזקה. יש הרבה חיוב בחיבור בין אנשי תורה ציונים לחרדים במפלגת יחד, גם אם החיבור הזה נוצר מתוך אילוצים אישיים ואלקטורליים ותככים במפלגות האם. אכן, נפלא להיות במפלגה שכולה אנשים יראי שמיים ומדקדקים במצוות. אבל בסופו של דבר מדובר בציבור קטן, וברשימה שבמקרה הטוב תהיה בת ארבעה או חמישה מנדטים.

כבר היינו בסרט הזה של פרישה שהולידה מפלגות קטנות, טהורות ודלות השפעה. כבר הייתה לנו מפלגה קטנה שבראשה לא אלי ישי איש ש"ס אלא כצל'ה, איש בית מדרשנו. וכבר למדנו שכדי להגיע לעמדות השפעה בכירות במערכת הפוליטית, אי אפשר להיות טהרנים ומסתגרים. יש ליצור מסגרות פוליטיות גדולות יותר שיכילו את מי שדומה לך, גם אם הוא לא לגמרי חושב כמוך. הסכמנו לשלם מחיר לא מבוטל כדי לאחד מחדש את הכוח הפוליטי של הציונות הדתית ואף להרחיב את גבולותיה האלקטורליים. בזכות ההתרחבות הזאת זכינו לעמדת השפעה מדינית, ביטחונית וכלכלית שלא הייתה לנו מעולם.

נציגינו הובילו החלטות כמו ביטול שחרור מחבלים אזרחי ישראל שהובטח לאבו-מאזן, החזרת משוחררי עסקת שליט לכלא, וחיסול המנהרות במבצע 'צוק איתן'. הם הגנו על מוסדות החינוך של הציונות הדתית, ובמידה לא מבוטלת גם על הישיבות החרדיות. בנט וחבריו הציגו באופן משפיע ומעורר כבוד בארץ ובעולם את זכותנו על ארץ ישראל וביטאו התנגדות נחרצת למדינה פלשתינית. כל ח"כ חדש בליכוד יודע כמה קל להשמיע קולות של ימין נחוש כשאתה חבר כנסת מהספסלים האחוריים שאינו נושא באחריות. אבל בנט עשה את זה מתוך הקבינט, והשמיע קול יהודי מאמין ונחוש בכלי התקשורת המרכזיים בעולם.

5

את המאבק החשוב על נושאי דת ומדינה - שבכל מקרה יהיה קל יותר בקואליציה הבאה, שבה יהיו גם מפלגות חרדיות - יש לנהל מתוך הבית היהודי פנימה. בקדנציה החולפת המאבק הזה הוכתר בהצלחה, ולאחר חודשים אחדים של חיפושי דרך ומאבקים נוסד מסלול התייעצות ראוי עם בכירי רבני הציונות הדתית. ההערות על התנהלות בעייתית ברמה האישית והמפלגתית - שידענו להתריע ולמתוח עליהן ביקורת לאורך הקדנציה - אינן מצדיקות את פרישת הציבור התורני מהמסגרת המשותפת שהניבה הישגים חשובים ויכולה להניב עוד רבים כאלה בעתיד.

ואי אפשר להתעלם מן העובדה שבמקום ה‑13 של הבית היהודי ממוקמת אורית סטרוק. בקדנציה הקצרה שלה בכנסת, סטרוק ידעה לא רק להחזיק בעמדות נכונות, אלא גם להביא בחוכמה רבה לכך שהן יהפכו למדיניות המפלגה כולה. המחנה התורני זקוק לח"כים כמוה, שיודעים לא רק להצביע על פי צו המצפון ולהישאר במיעוט, אלא גם ליצור קואליציות בתוך המפלגה ומחוצה לה ולהביא תוצאות. אין לנו הרבה ח"כים יעילים כמוה. אם סטרוק תישאר בחוץ, זה יהיה נזק משמעותי למפלגה בכלל ולכוחו והשפעתו של המחנה התורני בתוכה בפרט.

6

את הדיון הפנימי הזה ראוי לסיים באיחולי הצלחה למחנה הלאומי-יהודי כולו. יצביע כל אחד לפי הכרתו ומצפונו, ונפעל כולנו כאחד בימים שנותרו לבלימת הסכנה של ניצחון השמאל. 

לתגובות: eshilo777@gmail.com