'הימים הנוראים' של כנסת-ישראל

פרופ' ישראל אומן מותח ביקורת על אזלת היד של ממשלת הליכוד בכל הנוגע להסדרת המאחזים ומקווה שראש הממשלה נתניהו לא ישחרר מחבלים.

בני טוקר , כ"ב באדר תשע"ה

פרופ' ישראל אומן
פרופ' ישראל אומן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חתן פרס נובל לכלכלה, פרופ' ישראל אומן, מתייחס בראיון לערוץ 7 למערכת הבחירות שתסתיים בשבוע הבא ולא חושש להביע ביקורת על יו"ר הליכוד, חרף העובדה שבנימין נתניהו זקוק לתמיכה מלאה של המחנה הלאומי.

בפתח דבריו אומר פרופ' אומן כי הוא אינו כועס על אנשי השמאל והביטחוניסטים שתוקפים את נתניהו על עסקת שליט. "אני הייתי נגד עסקת שליט, זו היתה טעות גדולה, ואם אנשי השמאל אומרים את זה זה לא מפריע לי. זה חשוב שאדם שרץ לבחירות, יסתכלו על הרקורד שלו.

"יכול להיום שהם צבועים, אבל עצם העניין שהם מזכירים לבן אדם בימי בחירות את מעשיו, זה כמו שצריך להזכיר לבן אדם בימים הנוראים את מעשיו במשך השנה, הבחירות הן הימים הנוראים של הפוליטיקאי וטוב שמזכירים לו את עסקת שליט, זה משהו שהיה אסור לעשות. אולי אם יזכירו לו הוא לא יעשה את זה עוד פעם".

פרופ' אומן מזכיר גם את אזלת היד של ממשלת הליכוד בסוגיית הרס המאחזים ביהודה שומרון. "גם בסוגיית מצפה כרמים, אפילו בימי בחירות הוא לא פועל, גם בזה מצפים ממנו לעשות פעולה להצלת היישוב והוא לא עושה", תוקף אומן.

אומן מודע לסכנה ולפיה השמעת ביקורת כנגד ראש הממשלה נתניהו תסייע ליצחק הרצוג לעלות לשלטון, אך מסביר כי ראוי להזכיר לפוליטיקאי בתקופת הבחירות את עוונותיו. "יש בזה סכנה שהרוב ילך להרצוג, ואפילו אם אנשי השמאל מזכירים לו את עוונות העבר, אם הם לא יזכירו מי כן יזכיר. ראוי שבן אדם ידע שבבחירות יזכירו לו אפילו אם אלה אנשי שמאל, כי דווקא יש לזה יותר תהודה".

פרופ' אומן סבור שהגיע הזמן לחוקק חוק שיחייב פיקוח על הסקרים שמתפרסים בישראל. "הסקרים לא אמינים, ואולי זה היה צריך להיות תחת פיקוח, כי אנשים יכולים להגיד מה שהם רוצים. בכל בחירות הם לא מצליחים ואז מדברים על זה יומיים למה הם לא הצליחו, מוצאים תירוצים ובבחירות הבאות כולם שוכחים ועוד פעם הולכים לסקרים".

באשר לסערה סביב התמודדותה לכנסת של חברת הכנסת חנין זועבי, פרופ' אומן טוען כי יש לאפשר לה חופש דיבור ולא להרחיק אותה מהכנסת. "אני חושב שזו היתה טעות להרחיק אותה לזמן מסוים. הדמוקרטיה מושתתת על כך שאנשים יכולים להגיד מה שהם רוצים ובוודאי ח"כ שנבחר על ידי הציבור שלו.

''חשוב שהציבור ידע מה האנשים שהוא בוחר ומייצג חושבים. לכל אדם צריך להיות חופש דיבור לא בלתי מוגבל, אבל לח"כ צריך להיות חופש דיבור כמעט בלתי מוגבל. באותה מידה אני כמובן סבור שפסילתו של מאיר כהנא היתה לא דמוקרטית", מציין פרופ' אומן.