טקס חנוכת המצפור
טקס חנוכת המצפור צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

מצפור על שם הרמטכ''ל לשעבר רב-אלוף אמנון ליפקין-שחק ז"ל נחנך היום (רביעי) בעיר מודיעין, במעמד שר הביטחון משה יעלון, הנשיא התשיעי שמעון פרס, רא''ל במיל' בני גנץ, יו"ר קק''ל אפי שטנצלר, ראש העיר חיים ביבס ובני משפחת ליפקין-שחק.

"כאן במצפור הזה יעלו המבקרים על נס את האיש שעל שמו הוא קרוי", אמר השר יעלון בטקס. ''אמנון, לוחם ומפקד, מנהיג ומורה דרך, מי שחייו הבוגרים היו שזורים בקורותיה של מדינת ישראל ומחויבותו לאזרחיה הייתה עצומה וטבועה בכל נימי נפשו''.

יעלון תיאר את ליפקין שחק כאיש של אנשים. ''כל מי שהכירו - ואני זכיתי לכך - ראה בו לא רק מפקד נועז, קר רוח ורב מעללים אלא גם, בראש ובראשונה, בן אדם.

"קצין יוצא דופן, מקורי ויצירתי, שלאורך מסלול שירותו המפואר הוביל בזכות דוגמא אישית, וכשהגיע לדרגות הפיקוד הבכירות נותר אותו אמנון: תמיד נכון לעזרה, דלתו תמיד פתוחה, תמיד יוביל בזכות מנהיגות משתפת, פתיחות מחשבתית ויכולת נדירה לאפשר לכל אחד ואחת להביע דעה, כל דעה, ללא חשש.

"אמנון היה חבר של אמת, שלא היסס להעניק מניסיונו הרב לצעירים ממנו. מי שאפשר היה להיוועץ בו בסוגיות הרגישות ביותר, ולדעת כי תמיד ייתן את העצה הטובה ביותר למען המטרה'', סיפר שר הביטחון.

בטקס אמר ראש ישיבת ההסדר "מאיר הראל" במודיעין, הרב אליעזר שנוולד, "אמנון ז"ל היה ידיד הישיבה. ביוזמתו הקמנו פרויקט בר מצוה לילדים חילוניים, לפני כשמונה שנים, ולאחר מותו קראנו לו 'שחק לבני המצווה', כיום זהו פרוייקט ארצי. ילדי הפרויקט יבואו לביקור במצפור, כחלק מהתכנית".