מד"א הצטייד במזרק אדרנלין אוטומטי

מידי שנה מטפלים צוותי מד"א בכ-3,500 מקרי חירום של תגובה אלרגית מתוכם כ-300 מוגדרים מקרים של תגובה אלרגית חריפה. כעת יש פתרון.

ישי קרוב , כ"ז באדר תשע"ה

אופנולנס של מד"א
אופנולנס של מד"א
צילום: דוברות מד"א

אגף הרפואה של מד"א קידם לאחרונה עבודת מטה שתאפשר הזרקת אדרנלין גם ע"י חובשי מד"א - מה שעד היום היה מותר רק לפרמדיקים.

עבודת המטה המשולבת בשיתוף מד"א, משרד הבריאות, האיגוד הישראלי לאלרגיה וגורמים נוספים אישרה את השימוש במזרקים אוטומטים ולראשונה בימים אלו את צוידו כלל החובשים באמבולנסים ובאופנועי-מד"א במזרקים אוטומטיים של אדרנלין אשר יאפשרו להם להעניק טיפול רפואי ייעודי לתגובה אלרגית חריפה של מטופלים (אנאפילקסיס).

כחלק מההערכות לשימוש במזרק האוטומטי הפיק אגף הד"ס של מד"א לומדה אינטראקטיבית המוקדשת כולה ללימוד עצמי של נושא התגובה האלרגית והשימוש במזרק אוטומטי של אדרנלין כמרכיב חיוני בשרשרת הטיפול וכל חובש במד"א עובר את ההדרכה המיוחדת לפני השימוש במזרק.

ד"ר רפי סטרוגו, מנהל אגף הרפואה במד"א, אמר כי "אנאפילקסיס הינה תגובה אלרגית קיצונית אשר ללא טיפול מתאים ומהיר יכולה להוביל למוות. במדינת ישראל יש אלפי אנשים הסובלים מאלרגיה למזון ועוד אלפים רבים שסובלים מאלרגיות אחרות, מידי שנה מטפלים צוותי מד"א בכ-3,500 מקרים של תגובה אלרגית מתוכם כ-300 עונים להגדרה של תגובה חריפה (אנאפילקטית), בהם כ- 20 בממוצע שמאושפזים במצב קשה".

יו"ר איגוד רופאי האלרגיה והאימונולוגיה, פרופ' ננסי אגמון לוין, אמר כי עד היום, האפשרות למתן הנחיות טלפוניות להזרקה הייתה רק לחולים שיש ברשותם מזרק אישי, "ההנחיות החדשות והפעולות שיבצעו צוותי מד"א יצילו חיים. מדובר ביצירת זמינות של מזרקים בכל מקרה חירום".

מנכ"ל מד"א, אלי בין, אמר כי "אנו במד"א פועלים כל העת על מנת לפתח ולקדם דרכים נוספות שיעזרו לנו במשימת הצלת החיים היומיומיות של הארגון. אין לי ספק כי הכנסתו של מזרק האדרנלין האוטומטי לאמבולנסים ולאופנועי מד"א תתרום רבות למשימת הצלת החיים ומהווה אבן דרך נוספת בהתפתחות הארגון"