אובמה התקשר לברך

הנשיא אובמה ברך את רה"מ נתניהו על ניצחונו בבחירות לכנסת ה-20, והבהיר כי ארה"ב מחויבת לפתרון "שתי המדינות".

אלירן אהרון , כ"ח באדר תשע"ה

אובמה התקשר לברך      -ערוץ 7
ברק אובמה ובנימין נתניהו
צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח הערב (חמישי) עם ראש הממשלה נתניהו ובירך אותו על ניצחונו בבחירות לכנסת ה-20, כך נמסר מהבית הלבן.

אובמה הבהיר במהלך השיחה הטלפונית עם נתניהו כי ארצות הברית נותרה מחויבת לפתרון ''שתי המדינות'' במסגרתו ''ישראל תהיה בטוחה ולצדה מדינה פלסטינית ריבונית''.

כמו כן התייחס הנשיא האמריקני להסכם המתגבש עם איראן שימנע ממנה להשיג נשק גרעיני. אובמה הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה הצבאי, המודיעיני והביטחוני בין ישראל לארצות הברית.

מוקדם יותר היום התראיין ראש הממשלה נתניהו לערוץ החדשות האמריקני MSNBC והתייחס בין השאר ליחסים בין ירושלים לוושינגטון.

"נעבוד יחד, אנחנו חייבים", אמר נתניהו למראיינת אנדריאה מיטשל. ''יכולים להיות לנו חילוקי דעות, אבל יש לנו כל כך הרבה דברים שמאחדים אותנו. המצב במזרח התיכון מסוכן מאוד, ומציב לנו אתגר משותף".

בנוגע להסכם המתגבש עם איראן ונאומו בקונגרס אמר נתניהו כי בין ישראל לארצות הברית קיימים חילוקי דעות בעניין איראן, אך בביקורו בארצות הברית טרם הבחירות הוא לא ביקש להביע חוסר כבוד או לעורר מתח בין הרפובליקנים לדמוקרטים.

''רק דיברתי על משהו שאני רואה כסיכון להישרדותה של ישראל, והרגשתי מחויב לדבר על כך", הסביר ראש הממשלה.

לאחר שאמר בשבוע האחרון כי בתקופתו לא תקום מדינה פלסטינית לצד ישראל, נראה שנתניהו חזר בו. "לא שיניתי את המדיניות שלי ולא חזרתי מנאום בר-אילן משנת 2009 של קריאה למדינה פלסטינית מפורזת שתכיר במדינה היהודית", אמר נתניהו למראיינת.

עם זאת, "המציאות השתנתה, אבו מאזן סירב להכיר במדינה היהודית וחתם הסכם עם חמאס שקורא להשמדתנו. אני לא רוצה פתרון של מדינה אחת. אני רוצה הסכם בר-קיימא של שתי מדינות ובשביל זה הנסיבות צריכות להשתנות".