אלופים חדשים בפיקוד מרכז ופיקוד העורף

תת-אלוף יואל סטריק הועלה היום (שני) לדרגת אלוף ומונה למפקד פיקוד העורף. בנוסף, מונה אלוף רוני נומה למפקד פיקוד המרכז.

הטקס נערך במחנה "רבין" (הקריה) במעמד שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון,הרמטכ''ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, וחברי פורום המטה הכללי.

אלוף סטריק מחליף בתפקידו את אלוף איל איזנברג, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך ארבע השנים האחרונות. אלוף נומה מחליף בתפקידו את אלוף ניצן אלון, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך שלוש השנים האחרונות.

שר הביטחון אמר כי ''אנו מחליפים בשני פיקודים ארבעה אלופים, לוחמים, מטובי מפקדי השדה בצה"ל. מדובר בשני פיקודים שברור לנו שלא הכול בהם מתנהל דרך כוונת הרובה. בשתי הזירות יש הרבה מאוד מורכבויות שקשורות לאוכלוסייה האזרחית בצד שלנו, לאוכלוסייה האזרחית בצד שלהם ולשיקולים מדיניים ואסטרטגיים עם השלכות אזוריות ובינלאומיות.

יעלון התייחס לרוח הרעה, כלשונו, שהתפשטה בשיח הציבורי הישראלי, "של תופעות התלהמות ודה-לגיטימציה כלפי אוכלוסייה זו או אחרת. אני חושב שמי שנמצא בחדר הזה ונמצא בצמרת הבכירה של הצבא יכול להשתבח בדוגמא שהצבא נותן, ביחס שלו קודם כל למשרתים בו, בין אם הם יהודים, לא יהודים, דרוזים, צ'רקסים, ערבים-מוסלמים, ערבים-נוצרים, בדואים, ותיקים ועולים חדשים, עם כיפה ובלי כיפה.

"מי בכלל מדבר על אשכנזים או ספרדים בצבא? וגם בסוגיות בין-מגדריות או בסוגיות אחרות שלצערי אנחנו מוצאים את עצמנו בשיח ציבורי מתלהם ולא ראוי. אז הלוואי והחברה הישראלית תיקח דוגמא מהאופן שבו הדבר מתנהל על פי הערכים הנכונים בצה"ל, והחברה תהיה יותר טובה", 

הרמטכ''ל אייזנקוט פנה לארבעת הקצינים. "ניצן, הפעילות המקצועית, הנחושה והחכמה שלך הביאה בשלוש השנים האחרונות למציאות ביטחונית טובה מאוד ביהודה ושומרון

"איל, יצא לי להכיר אותך מקרוב כסגן הרמטכ"ל במבצע "צוק איתן". אני חושב שצמד המילים "צוק איתן" הולם את האופן שבו פיקדת על פיקוד העורף ואת ההתפתחות המרשימה מאוד ביכולת ההגנה.

"רוני, אתה האיש הנכון במקום הנכון. אני משוכנע שתדע לקבל את מקל הפיקוד מניצן ולהמשיך ולהוביל את פיקוד המרכז אל מול האתגרים שצפויים לו בעתיד, ואני מאחל לך הצלחה גדולה.

"יואל, אתה מתמנה אחרי שלושה תפקידי תת-אלוף מהשורה הראשונה בצה"ל. פיקדת על עוצבת "אדום" ועל עוצבת "הגליל" בכישרון רב, וראינו אותך כראש חטיבת המבצעים מוביל ביד רמה את עבודת המטה המבצעית של צה"ל. עשית זאת בכישרון רב ורתימה של כל גורמי המטה הכללי. אני מאחל לך הצלחה רבה בתפקיד", דברי הרמטכ''ל.  

אלוף איל איזנברג, אמר כי "בעוד מספר ימים אסיים ארבע שנים כמפקד פיקוד העורף. היו אלו ארבע שנים גדושות אירועים בהן בוצעה פעילות חסרת תקדים בחזית האזרחית, בבניין ובהפעלת הכוח. בארבע השנים הללו עסקנו רבות בתיאום ציפיות עם האזרח והמרחב האזרחי מתוך ניסיון להטמיע את השינוי באופי המערכה.

"לך, יואל חברי, ברכות על הדרגה וקבלת המינוי. זוהי לנו אינה החלפה ראשונה ומהיכרותי איתך אתה האדם הנכון להמשיך ולהוביל את העורף הישראלי באחריות ובבטחה, ואני מאחל לך בהצלחה", הוסיף איזנברג.

מפקד פיקוד העורף הנכנס, אלוף יואל סטריק, אמר כי "עורף מדינת ישראל או הזירה האזרחית יהוו זירה שנייה ואולי אף זירה עיקרית בכל תרחיש עימו יידרש צה"ל להתמודד בשנים הקרובות. בעוד שההכרעה תושג בחזית, מורל האזרחים ואיתנותם כרכיב משמעותי בחוסן הלאומי בזמן מלחמה וטיפוחו ביתר שאת בהתכוננות לה, היו וימשיכו להיות מאמץ מרכזי בעשיית פיקוד העורף.

"האתגר מובן לי ואעשה כמיטב יכולתי ליצירת המענה המקצועי הנדרש. במעמד זה ברצוני להודות לך איל, מפקד הפיקוד, על העשייה המרשימה בארבע השנים האחרונות. תחת פיקודך הפיקוד עמד באופן מרשים ביותר באתגרים אותם הציבו איתני הטבע בארצנו ואי שם מחוצה לה, ובאתגרים מבצעיים משמעותיים ביותר, כשהפיקוד נכון לכל משימה ואתגר, מתגייס ראשון ומשתחרר אחרון".

אלוף פיקוד המרכז היוצא, ניצן אלון, סיפר כי "עשינו מאמצים רבים בשנים האחרונות למנוע מהמתחים באזור לערער את היציבות בשטח. לתחושתי, זה הולך ונהיה קשה ומורכב יותר ולכן חלק ניכר מהמאמץ בתקופה האחרונה מופנה לשימור יציבות ומוכנות להסלמה שיכולה להגיע. זהו תפקיד הצבא וזוהי המשימה בה המשכנו על אף לא מעט מהמורות. אני מאחל לרוני בהצלחה, ומודה לכל השותפים הרבים שתמכו וסייעו מתוך שותפות אמת".

מפקד פיקוד המרכז הנכנס, אלוף רוני נומה, ציין כי הוא מכיר את ניצן אלון שנים רבות. ''בזמן החפיפה לתפקיד למדתי יותר על העשייה שלו גם באוגדת יהודה ושומרון וגם בפיקוד, ברצף של שש שנים. אני רוצה לנצל את הבמה ואת ההזדמנות להביע הערכה מאוד גדולה על כל מה שנעשה בשנים האחרונות.

"אני חושב שהשקט בפיקוד המרכז הוא תמיד עניין יחסי והוא תמיד תוצאה של עשייה. ניצן, למדתי ממך הרבה, ובשמי ובשם כלל אנשי פיקוד המרכז- תודה", כך נומה.