הדמיה לאצטדיון טדי עם המערכת הסולארית
הדמיה לאצטדיון טדי עם המערכת הסולארית פ. ברוייד אדריכל, גולדשמידט ארדיטי בן נעים אדריכלים

בעיריית ירושלים חושבים כבר זמן רב כיצד לחסוך בעלויות החשמל הרבות המצטברות לשולחנם, ושם הגיעו לרעיון. לשם חיסכון גדול בעלויות החשמל, יותקנו לראשונה בישראל, מערכת סולארית על כל היקפו של אצטדיון הכדורגל שבבירה, הלא הוא אצטדיון טדי.

אצטדיון טדי משמש כיום הן את בית"ר ירושלים המשחקת בליגת העל שבכדורגל וכן את הפועל ירושלים המשחקת בליגה הלאומית, ועל פי הנראה העלות שתחסוך מערכת סולארית זו עבור העירייה וממילא גם עבור שתי הקבוצות הללו נאמד על כ-400 אלף שקלים בשנה. 

אמנם בארץ התקנת מערכת סולארית על גג אצטדיון הכדורגל אינו התרחש עדיין, אך דבר זה ידוע ומפורסם בעולם כולו, וכעת אצטדיונה הביתי של בית"ר ירושלים הנמצא בעיר הבירה של ישראל מצטרף לשורה ארוכה של אצטדיוני כדורגל מובילים בעולם המשתמשים באותה מערכת.

אך לא רק את אצטדיון טדי תשמש המערכת הסולארית שתותקן על גגו, כי אם גם את מתקני הספורט הנוספים של העירייה כשזו תוקם על פי הסדרת מונה נטו ותשמש לצריכה עצמית של החשמל. המערכת עשויה להיות מוקמת בהיקף של 639 קילוואט ותוכל לייצר כמיליון קוט"ש בשנה, שכולם אנרגיה נקייה וידידותית לסביבה.

את יוזמת התקנת המערכת מובילה עיריית ירושלים יחד עם חברת מוריה והחברה לפיתוח ירושלים אשר יזמו, התקינו ומפעילות במשך ארבע השנים האחרונות כ-120 מערכות סולאריות על מבני חינוך וציבור ברחבי ירושלים.

המערכת תותקן על גב האגדים שמעל היציעים, ומועד הקמתה המשוער הוא תחילת הקיץ הקרוב, עד לשימוש משוער החל מהרבעון האחרון של השנה.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת אמר עם חתימת ההסכם כי "העיר ירושלים הופכת בשנים האחרונות למובילה בספורט ובתשתיות ספורט, עם הקמת קריית הספורט הבינלאומית במלחה, במסגרתה הורחב אצטדיון טדי ל- 31,000 מקומות ישיבה, במטרה להפכו לאצטדיון הלאומי".

"אנו שמחים לשלב את הספורט עם קיימות ואנרגיה ירוקה ולהפוך את אצטדיון טדי למתקן הספורט הראשון בארץ שיופעל באמצעות אנרגיה סולארית. כולנו תקווה שגם נבחרות ישראל והקבוצות הירושלמיות ייהנו מהאנרגיה החדשה שתביא לניצחונות רבים".

דורון נויוירט, מנכ"ל חברת מוריה, ומי שעומד בראש הצוות המוביל את הפרויקט אמר, "אנו שמחים על יציאתו לדרך של הפרויקט הסולארי הראשון מסוגו בישראל באצטדיוני כדורגל, שקורה אצלנו באצטדיון טדי שבירושלים. מדובר בפרויקט ייחודי ומאתגר עבור העיר ירושלים ומהווה חלק חשוב ובלתי נפרד מראייה רחבה של עיריית ירושלים וחברת מוריה לפרויקטים ירוקים, השמים דגש על התייעלות, חדשנות ומימוש המטרות לשמירה על איכות הסביבה, קיימות ולצמצום הפליטות לצד השגת ההיבטים הכלכליים של הפרויקט".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו