זהירות. חומרי ניקוי
זהירות. חומרי ניקוי צילום: פלאש 90

איגור דוסקלוביץ, הממונה על התקינה במשרד הכלכלה, קורא לציבור הצרכנים להקפיד על כללי הבטיחות ולנהוג במשנה הזהירות בשימוש המוגבר בחומרי ניקוי בניקיונות חג הפסח.

הממונה מציין, כי חומרי הניקוי, המשמשים לניקוי וחיטוי משטחים, מכילים תרכובות של כימיקלים שונים, אשר עלולים לפגוע בבריאות האדם ובאיכות הסביבה.

הממונה על התקינה מציין, כי דווקא בגלל סכנת הפגיעה בבריאות ובאיכות הסביבה, רוב חומרי הניקוי, הנמכרים בשוק הישראלי, גם המיוצרים בארץ וגם המיובאים, חייבים להתאים לדרישות התקנים הישראליים הרשמיים, אשר מגבילים את ריכוז התרכיבים המסוכנים בהם ואף אוסרים שימוש בחומרים מסוכנים מסוימים או מגבילים כמות החומר באריזה צרכנית.

כך, לפי דרישת התקן ולמען בטיחותו של הצרכן, מוגבל המשקל של חומר מוצק לפתיחת סתימות עד ל- 250 גרם חומר באריזה צרכנית בודדת.

הממונה על התקינה מדגיש, כי השנה, כמידי שנה לקראת חג הפסח, הוגברו פעולות האכיפה אחר חומרי ניקוי ביתיים, אך עדיין יכולים לחדור לשוק מוצרים שאינם עומדים בדרישות התקנים.

איך ניתן להימנע מקניית המוצרים שאינם תיקניים?

1. על הצרכן לבדוק את האריזה של המוצר: האריזה צריכה להיות אטומה וחזקה, ובמקרים מיוחדים, כאשר מדובר בחומרים מסוכנים, חייבת להיות קשת-פתיחה לילדים.

2. יש לוודא על קיום סימון כנדרש מעל האריזה של חומרי הניקוי. הסימון חייב לכלול את שם היצרן, מספר הטלפון שלו ומענו המלא או שם היבואן, מספר הטלפון שלו ומענו המלא; את כמות החומר ביחידות מסה למוצקים או ביחידות נפח לנוזלים ולגזים; את תאריך הייצור ו/או תאריך אחרון לשימוש (במקרים רלוונטיים); את הוראות השימוש והוראות האחסון; הוראות בטיחות והוראות עזרה ראשונה.

כל הסימונים על גבי האריזה חייבים להיות בשפה העברית, ברורים לקריאה ועמידים לשפשוף ולמחיקה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו