יהודה אבנר ז''ל
יהודה אבנר ז''ל צילום: מרים אלסטר

יהודה אבנר, שכיהן כשגריר ישראל בשלוש ארצות וכיועץ לחמישה ראשי ממשלה, הלך לעולמו אמש (שני) בגיל 87.

אבנר, אב לארבעה, ייקבר אחר הצהריים בירושלים.

''ישיבה אוניברסיטה'' בניו-יורק פרסמה מודעת אבל על אבנר, בה כינתה אותו "אוהב ישראל אמיתי". הביוגרפיה שלו משקפת במידה רבה את סיפור ההיסטוריה של מדינת ישראל.

הוא נולד בשם יהודה הפנר באנגליה בשנת 1928. לאחר שחווה אנטישמיות שם, כפי שסיפר באחד מספריו, ולאחר שהיה פעיל בתנועת בני עקיבא, הוא עלה לארץ בגיל 19. אבנר נלחם בתקופת המצור על ירושלים במלחמת העצמאות, ובשנת 1949, היה בין מייסדי קיבוץ לביא מתנועת הקיבוץ הדתי.

אבנר נסע לבריטניה לעמוד בראש תנועת בני עקיבא במדינה, ולאחר מכן חזר לישראל בשנת 1954, הצטרף למשרד החוץ, ובסופו של דבר הגיע ללשכת ראש הממשלה. הוא כתב נאומים ויעץ לראשי הממשלה לוי אשכול,  גולדה מאיר, מנחם בגין, יצחק רבין ושמעון פרס.

בין יתר תפקידיו, אבנר שימש כאיש-קשר בין ראשי הממשלה השונים איתם הוא עבד ובין הרבי מלובביץ'. זה בא לידי ביטוי במיוחד עם מנחם בגין במו"מ להסכם השלום בין ישראל למצרים ב-1982.

אבנר מונה לשגריר בריטניה ושגריר לא-תושב לאירלנד בשנת 1983, וכיהן שם במשך שש שנים. מ-1992 עד 1995, הוא שירת כשגריר ישראל באוסטרליה.

בין יתר כתביו, אבנר חיבר ספר זכרונות מרתק בשם "ראשי הממשלה: סיפור אינטימי של מנהיגות ישראלית". הספר מספק מבט מגוף-ראשון, דרמטי והיסטורי, על פעילותה של צמרת הממשל בישראל ועל ראשי הממשלה עצמם. בשנת 1995, נוסדה על שמו קתדרה לדת ומדינה באוניברסיטת בר-אילן. 

שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר כי אבנר היה מבכירי הדיפלומטיה הישראלית. ''היה גם ציוני גדול שעלה לארץ ב-1947 ולחם במלחמת העצמאות ובתפקידיו השונים. אבנר תרם רבות לחיזוקה ולביסוס מעמדה של הדיפלומטיה הישראלית ושירת את המדינה בנאמנות ובמסירות. יהי זכרו ברוך''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו