על הדרך במרומי הגולן קובי פינקלר
ממרום רמת הגולן, נראים מטעי הבננות של קיבוצי העמק כברכות מים קטנות. הטיילת החדשה המחברת בין כפר חרוב- מצפה השלום ומבוא חמה מהווה כר נוח להליכת כל בני המשפחה. חלקה של הטיילת כבר סלול וחלקה הנוסף מאפשר טיול משפחתי עם עגלות והליכה קלה לאורך מצוק רכס הרמה. למטה בעמק, נחה לה  הכנרת בשלוה, בתי הקיבוצים נראים כפטריות קטנות וממול נראים שלל בתיה של טבריה, יער שוייץ ורכסי פוריה. תחילת המסלול בעמדה הקולית במצפה השלום בפאתיו הדרומיים של כפר חרוב. השם אגב, מופיעה בברייתת  התחומין ככפר חריב שעמד כאן בתקופת המשנה.

 העמדה הקולית נותנת הסבר על כל הנצפה כאן "הכל" אומר עודד פורת מנהל ההדרכה במדרשת הגולן "בדרך הטבע. או ממקור אור או מקור הרוח. אין כאן חיבור לחשמל".

 נחל בוסתן וברכת קצינים

 מכאן יורד גרם מדרגות מסודר לשביל הבוסתן.  משמאל לנו מוצב סורי הרוס. בדרך כמה שרידים של קברים סוריים. עץ הדקל המתמר לו במרכז השביל מלמד על אופיו של המקום. שביל בוסתן. עצי תאנה, צבר, אקליפטוס, זית ומבחר נוסף של צומח. אחרי 15 דקות של הליכה מתונה אנו בפתחה של ברכת קצינים. מים נובעים ממעיין סמוך מספקים לבריכה את מימיה. בחוץ כשחם טובלים בה. עומק המים כשני מטרים. בצילה ענפי אקליפטוס. חוזרים באותה הדרך ומתחילים את מסלול הטיילת. הנוף נפלא.שלוה נסוכה על פנ ההולכים. אנשי הגולן, עמלים עכשיו לטעת עצי נוי ופרי לאורך הטיילת.

 נסיעה קצרה צפונה ואנו בפיתחה של המזבלה שהפכה באחת להיות אמפי הגולן. שטחי דשא נרחבים, מורדות עליהם מתגלגלים בני הנעורים, מקום לשבת ולשוח בו וכמובן שביל טבעתי המקיף את המקום. "לא בשביל מנגל" מבהירים לנו אנשי המקום. היכן כן? אנו שואלים ומופנים מיד  לפארק הירדן. שם למטה בעמק, הפיתוח המואץ נמשך.    

 פארק הירדן

פארק הירדן משתרע  על פני כאלף דונם,  בקצה הצפון-מזרחי של הכנרת.אפיקי הירדן והאיים הקטנים שביניהם מכוסים בסבך צפוף של צמחייה, בעיקר של קנה מצוי ועצי ערבה,  היוצרת "יער" של גדות נחלים. בנוסף לערבה בולטים כאן צמחי גדות אופייניים כמו עץ המילה הסורית, בעל העלים המשוננים; הרדוף הנחלים, הפורח בקיץ בפרחים ורודים גדולים; ופטל קדוש, המניב בקיץ פרי כהה וטעים. במרחק מה מן המים צומחים בעיקר עצי שיזף מצוי. בסבך הצמחייה נחבאים עופות רבים כמו אנפה וסופית ובמים שוחים צבי ביצות ודגים רבים.מינהלת הפארק דאגה לנגישות לנכים. ספסלים נוחים ומתואמים ואפילו מקום לדיג לאורך יובל הירדן. הכל נקי וממורק.

הפארק משלב מגוון של אתרים ומתקני נופש ובהם מסלולי סיור מסומנים, אתר  טחנות קמח עתיקות ובו אמות מים ובריכות, האתר הארכיאולוגי של בית צידה, שיט בקייקים ובאבובים באבו קיאק, מדשאות, שולחנות פיקניק, פינות חמד לאורך פלגי הירדן, ברזיות מים, מתקני שעשועים לילדים, מזנונים ושירותים ציבוריים.

 בשטח הפארק מסלולי הליכה  מגוונים :מסלול טחנות הקמח - מסומן בצבע אדום. מסלול הליכה נוח בין פלגי הירדן וטחנות קמח חרבות, בצל עצי ערבה נאים ובלב צמחיה שופעת. משך הליכה: כ-40 דקות.

מסלול עדן - מסומן בצבע צהוב. מסלול הליכה נוח לאורך הירדן, בצל עצי ערבה ו'מנהרות' קנה מצוי. משך הליכה: כ-30 דקות.

מסלול אמות המים - מסומן בצבע כחול. מסלול העובר לאורך פלגי הירדן, בין שרידי טחנות קמח ישנות.

אמרנו פארק הירדן, אמרנו גם ספורט ישראלי נפוץ בקיץ. קיאקים.

שייט קיאקים הפך לאחד מהענפים המבוקשים ביותר בתיירות באזור הגליל והכנרת. השייט על הירדן התחיל מרעיון פשוט ומבריק, לוקחים אבוב ישן, מנפחים אותו, מתיישבים עליו ושטים על הירדן, כך זה התחיל.

שייט קיאקים הפך לממוסד, יש סירות בגדלים שונים וסוגים שונים של מסלולים – שייט קיאקים משפחתי, שייט קיאקים אתגרי. משך שייט הקיאקים שעה ויותר, בנקודת הסיום ממתינים רכבים האוספים אתכם אל נקודת ההתחלה שם חונה רכבכם.

איך מגיעים?

מכיוון טבריה  נוסעים צפונה לאורך חופי הכנרת (כביש מס' 87),  חוצים את הירדן בגשר אריק  וממשיכים עוד כשלושה קילומטרים עד צומת בית ציידה. מכאן יש להמשיך צפונה עוד כשני קילומטרים ולפנות מערבה על פי הסימון (כביש מס' 888, בין סימני ק"מ 3-2).

הכניסה לאתר בתשלום. 04-6921078

והיכן לנים באוירה דתית ומשפחתית? מדרשת הגולן בחיספין.

 מי שזוכר את ימיה הראשונים של המדרשה לפני כעשרים שנה יתאכזב לטובה. הכל שונה. מבנים חדישים, חדרי אוכל מגוונים , חדרי הרצאות ובתי כנסת. גבי חמו סגן ראש המועצה האזורית תושב רמת מגשימים מגשים כאן חלום של המתיישבים. ישוב שכולו עוסק בחינוך הוא חיספין בו מוקמת המדרשה. כשמגיעים לכאן בשבתות מקבלים הרבה ערך מוסף. המלון והמדרשה ממוקמים בין הישובים נוב לבין רמת מגשימים, כ-400 מ` גובה מעל פני הים. בסביבת מישורים רחבי ידיים, לצד שדות מרעה גדולים, הצופים אלי כנרת.  מכל  חלון ומכל עבר צופים לעבר אגם בני ישראל, אחד מארבע עשר אגמי מים מלאכותיים שהוקמו בגולן לטובת החקלאות. המקום המוקף במדשאות ירוקות משרה על אורחיו אווירה ייחודית של מרגוע המאפשרת לשלב נופש לנשמה ולגוף.

באזור שמורות טבע רבות ואתרים רבים ביניהם נחלים ומפלים מרהיבים כמו נחל אל-על, נחל מיצר, נחל אפיק, קרן עין גב ונחל סמך. אתרי מורשת קרב ביניהם תל-סאקי, מצפה השלום ועוד רבים וטובים.

בבית ההארחה 100  חדרים נוחים ומאובזרים והמקום מותאם במיוחד למשפחות מהציבור הדתי הרוצות לנפוש ולטייל ברמת הגולן. 046678888איך מגיעים?מצומת כורסי (כביש 29) פונים ימינה ועולים בכביש 987 לעבר צומת אפיק, ושם שמאלה לחספין.

עוד בסביבה:

בכניסה למפל עיט מיצג מעניין של אומני הגולן, עץ הבקבוקים, תמונות נוף מיוחדות ועוד.

עוד באותו נושא:
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו