פקק אוטובוסים באגריפס
פקק אוטובוסים באגריפסהלל מאיר

התנועה למדינה יהודית הגישה תלונה למשרד הכלכלה בעקבות עברות לכאורה על חוקי המנוחה בשבת, עברות שבוצעו ומבוצעות לכאורה על ידי חברות התעבורה הציבורית. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עו"ד אורי ישראל פז שהגיש את התלונה ומספר על מה שהוביל להגשתה.

בתלונה המדוברת מציג עו"ד פז שורה ארוכה ובה למעלה משישים מקרים הנוגעים לשבת האחרונה, מקרים שבהם יצאו אוטובוסים לדרכם בשעה אסורה, כלומר קרוב מדי לכניסת השבת או ליציאתה.

בדבריו הוא מבהיר כי "הנהלים מנחים את חברות התעבורה הציבורית שמועד יציאת הנסיעה הראשונה אחרי שבת יהיה חצי שעה אחרי צאת השבת לפי קביעת הרבנות הראשית, וכך גם חובה להגיע ליעד עד חצי שעה לפני כניסת השבת".

בניגוד להנחיות הללו התברר כי לפחות שישים אוטובוסים חרגו מהנוהל הזה רק בשבת האחרונה, חלקם יצאו לדרכם בצמוד מאוד לכניסת השבת ומאידך הגיעו ליעדם בתוך השבת עצמה וחלקם הגיעו ליעדם בסמוך מאוד לכניסת השבת. "מסתבר שחברות כמו אפיקים אגד דן אגד תעבורה בעשרות מוקדים עוברים על הנהלים הפנימיים הללו".

עו"ד פז מציין כי תחבורה ציבורית אינה תלויה רק בעבודתם של הנהגים אלא גם בשירותי עזר נלווים המחייבים את עבודתם ונוכחותם של עובדים נוספים אחרים. אלה גם אלה מוצאים את עצמם מחויבים לעבוד ביום השבת בניגוד לחוקי יום המנוחה.

פז מסביר כי בהתכתבות קודמת של נציגי התנועה למדינה יהודית עם אנשי משרד הכלכלה, התכתבות בה העירו על התופעה נאמר להם כי הם מתבקשים להציג תלונה קונקרטית ונתונים מדויקים בפני אנשי המשרד. לשם כך החליטו לגבש את התלונה המפורטת הזו ובה כאמור רשימה מפורטת של שעות יציאת האוטובוסים בקווים כאלה ואחרים.

על מנת לאסוף את הנתונים, מספר פז, התבססו אנשי התנועה על בדיקה מעשית בשטח, כמו גם על נתונים לוחות הזמנים המפורסמים על ידי חברות התעבורה עצמן.

בדבריו מוסיף עו"ד פז ומבקר את כוונתו של שר התחבורה, השר ישראל כץ, לאפשר תחבורה ציבורית בשבת לארבעה ישובים ערבים. לדבריו אוטובוסים אלה עוברים ליד ובתוך ישובים יהודיים בדרכם לישובים הערבים והיתר תנועה להם פוגע בהנחיות המחייבות עבור האוכלוסייה היהודית בישראל.

פז מציין כי משרד הכלכלה מחויב להגיש את תשובתו לתלונה שהוגשה בתוך ארבעה עשר יום, אך הוא ואנשי התנועה ביקשו תגובה מהירה יותר על מנת למנוע את הישנות המקרים בשבתות הקרובות.