נתניהו מעביר שיעור
נתניהו מעביר שיעור צילום: פלאש 90

1. "חזרנו מחיפה עם הפנים בין הידיים", כך כתב יובל בנאי, סולן להקת משינה. כתב ולא ידע אז עד כמה זה יהיה אקטואלי גם אחרי 11 שנים.

אחרי הניצחון הסוחף על נבחרת בוסניה בתוצאה 0:3 לפני ארבעה חודשים באצטדיון סמי עופר שבחיפה, רבים ראו במקום כמו בנבחרת הישראלית, סימנים של גאולה. חשבו שהנה סוף כל סוף תבוא לה הנבחרת הישראלית אל הארץ המובטחת לאחר יותר מ-40 שנות נדודים במדבר השיממון, ותעפיל אל טורניר עולמי. ואז הגיע הערב העגום אמש (מוצאי שבת), אותו המקום ואתה הנבחרת, גם אותה התוצאה - רק הפוך.

ממש כמו יובל בנאי ואוהדי מכבי ת"א שעליהם נכתבו מילות השיר שלמעלה, גם שחקני ואוהדי הנבחרת הישראלית חזרו מחיפה עם הפנים בין הידיים, אחרי עוד מפלה כואבת וקשה במיוחד לנוכח הציפייה הגדולה שהייתה לפני המשחק אמש. נקודת האור? הציפייה נעלמה, שוב לא מאמינים שהנבחרת מסוגלת לעשות היסטוריה.

ואולי בכל זאת? הרי אופ"א ופלאטיני הגדילו את מספר העולות לטורניר היורו שיתקיים בקיץ 2016 בצרפת. כעת 2 הראשונות מכל בית עולות אוטומטית, והשלישית תצטרך לנצח בשלב הפלייאוף. היריבות בבית הישראלי נחשבות קלות ושוות משקל, וישראל יכולה לנצל זאת להעפלה היסטורית. מצד שני, אם ישנו דבר אחד בו הנבחרת הישראלית מעולם עוד לא איכזבה את עשרות אלפי האוהדים הוא בניפוץ החלום לרסיסים. 

2. אם מנסים להסתכל לעומק, הרי שאפשר להצביע על אשם אחד בערב העגום של הנבחרת הישראלית אמש - חטא היוהרה והשחצנות. זה התחיל מהמריבה המתוקשרת בין מאמן הנבחרת אלי גוטמן לחלוץ הישראלי שנמצא בכושר הטוב ביותר, אלירן עטר. לא משנה הסיבה למריבה בין השניים ושאלת המי צודק, ההפסד כולו שלנו. 

גם המחשבה שברור שננצח את נבחרת ווילס הגיעה ממקום של יהירות ושחצנות. לנו יש את ביברס נאתכו, ליאור רפאלוב, תומר חמד, עומר דמארי וערן זהבי. לווילס יש נבחרת בכושר משחק, ראמזי נחמד ובייל אחד. וזהו כל ההבדל - בייל מול כל ישראל.

רוצים לדעת עד כמה היינו בטוחים בניצחון על נבחרת ווילס? רגע לפני המשחק חולקו ע"י ההתאחדות לכדורגל עשרות חוברות לקראת המשחק, אך בטעות פרוידאנית שנבעה ככל הנראה משחצנות, החוברות שחולקו היו כאלה לקראת המשחק בשלישי מול נבחרת בלגיה. עד כדי כך זילזלנו בווילס.

3. משחצנות לשחצנות, נראה שלראשי הנבחרת הישראלית כדאי לקחת שיעור בניהול קמפיין אצל ראש הממשלה הנבחר, בנימין נתניהו. כמו שהשחצנות הפסידה לשמאל הישראלי את הבחירות, היא זו שגם הפסידה לנבחרת את המשחק, ומי אם לא ביבי היה שם בכדי ללמד אותם לקח חשוב.

ביבי, שצפה במחצית השניה של המשחק, ירד בסיום התבוסה אל חדרי ההלבשה של הנבחרת בכדי לעודד את רוחם ולתמוך בהם במאבקם. ביבי אמר לשחקנים בלבן: "בקמפיין יש גם ימים כאלה, יש ימים אחרים. זו רוח הלחימה. אתם לוחמים. בלגיה לפניכם, עם ישראל מאחוריכם. תנוחו, ותחזרו בכל הכוח". אחרי שניצח את הבחירות שנראו כאבודות מבחינתו, לשחקני הנבחרת הישראלית יש ממי ללמוד, תמיד אפשר להפתיע. אפילו את התקשורת.

4. עכשיו לנבחרת הישראלית מחכה משימה אפילו יותר קשה מנבחרת ווילס, בדמות נבחרת בלגיה. בלגיה נמצאת במקום הרביעי בעולם בדירוג הנבחרות הטובות ביותר, ואפילו שתגיע ללא חלוצה הבכיר לוקאקו וגם דפור ייעדר, עדיין בסגלה משחקים השחקנים הטובים בעולם שעדיפים בהרבה על אלה הישראלים.

בדיוק שבועיים לאחר הבחירות, ביום שלישי באצטדיון טדי שוב תצטרך ישראל הפתעה. פעמיים כי טוב? אנחנו נסתפק גם ב-0:1 קטן.