אולמרט הבוקר
אולמרט הבוקרצילום: עמי שומן

בית המשפט המחוזי בירושלים ימסור הבוקר (שני) בפעם השנייה את הכרעת דינו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת "מעטפות הכסף", שזכתה גם לכינוי "פרשת טלנסקי".

מדובר בהליך בלתי שגרתי, שבו במהלך הערעור על זיכויו של אולמרט בבית המשפט המחוזי, הגישה המדינה לבית המשפט העליון ראיות חדשות, ובתגובה החליטו שופטי העליון לפתוח מחדש את התיק.

שופטי העליון הורו לבית המשפט המחוזי לשמוע את הראיות החדשות, ולהכריע מחדש את דינו של אולמרט על בסיס ראיות העבר והראיות החדשות.

עיקרן של הראיות החדשות הן ההקלטות אותן הקליטה אשת סודו של אולמרט, שולה זקן, שיחות שנערכו ביניהם, ובהן לכאורה קשר עצמו אולמרט למעשים אותם הכחיש בבית המשפט.

זקן מסרה את הראיות במסגרת הסדר טיעון בתיק אחר, תיק הולילנד, שם זכתה זקן להקלה משמעותית מאוד בעונשה. בעוד הנאשמים העיקריים נדונו ל-3 עד 8 שנות מאסר, ואולמרט עצמו נדון ל-6 שנות מאסר, נדונה זקן ל-11 חודשי מאסר, אותם סיימה לרצות לאחר ניכוי שליש ממש לאחרונה.

קשה מאוד להעריך מה יפסוק בית המשפט המחוזי. מצד אחד נוטים הרכבי שופטים שלא לשנות את הכרעתם גם לאחר הוספת ראיות, ומאידך מדובר בהקלטות שמשמעותן בעייתית מאוד.