נולד כמוסלמי ונהרג על קידוש השם כיהודי

עשרות השתתפו באזכרה של גר הצדק, לוחם האצ"ל, ברוך מזרחי הי"ד. "יש כאן מסר מאד חשוב של זיקה לעם היהודי".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י' בניסן תשע"ה

אתמול (ראשון) הגיעו עשרות אזרחים מכל הארץ ביניהם מגורשים מהיישוב שא-נור בצפון השומרון לאזכרתו של ברוך מזרחי הי"ד בבית העלמין הצבאי בנתניה. ברוך מזרחי היה גר לוחם אצ"ל שנפל ערב מלחמת העצמאות.

לפני 85 נולד חמודה אבו אל-עיניין בן למחמוד ופטימה ממשפחה מוסלמית לאומנית מפורסמת מצפת. בעקבות חשיפה לפעילות בית"ר בסמוך לביתו, חמודה התקרב ליהדות ולציונות, התגייר והפך לברוך מזרחי. הוא הצטרף לבית"ר ולאחר מכן התגייס לאצ"ל.

לאחר מבצע הלקאת סרג'נטים בריטיים בו השתתף, נתפס ברוך מזרחי והוגלה יחד עם עוד מאות מלוחמי האצ"ל והלח"י למחנה מעצר באריתריאה שבאפריקה.

ב-1946, התעורר ויכוח בין השומרים הסודנים ליהודים הכלואים. השומרים ירו לעברם. שניים נרצחו וברוך מזרחי נפצע פצעים קשים. האירוע עורר סערה גדולה בעולם היהודי ובעקבות כך הגיע למקום לביקור הרב הראשי דאז, הרב הרצוג, ובמהלך הביקור הגיע גם למיטתו של ברוך מזרחי. לשאלתו כיצד יוכל לסייע לו, ביקש מזרחי מהרב שאם חלילה ימות שיביאוהו לקבר ישראל.

בסופו של דבר, חזר מזרחי לארץ החלים מפצעיו וחזר לפעילות מבצעית אחרונה ממנה לא חזר. בדרך לאיסוף מודיעין בג'נין, הוא נעצר ונהרג בסמוך לשא-נור. לאחר שנים, במהלכן לא ידעו מה עלה בגורלו, יצאו חבריו ב- 1968לחפש את גופתו והוא הובא לקבר ישראל בבית העלמין הצבאי בנתניה בטקס צבאי ממלכתי בנוכחות מנחם בגין ז"ל. 

מי שאימץ את חלל המיוחד הזה הם קהילת שא-נור אשר שמעו על סיפורו של מזרחי והחלו לפני עשור לקיים את אזכרתו מדי שנה במטרה לחלוק לו כבוד. השנה, החליטה המועצה האזורית שומרון יחד עם מדרשת שומרון, קהילת מגורשי שא-נור,מרכז קטיף וצפון השומרון וברית לוחמי האצ"ל לארגן אזכרה גדולה יותר שכללה סיור מיוחד בצפון השומרון בסמוך למקום בו שכן היישוב שא-נוא ולמקום בו נמצאה גופתו של מזרחי ב-1968.

יוסי דגן, מ"מ ראש מועצת שומרון ומגורש משא-נור, אשר ביחד עם שכנו לשעבר שי ירד מארגן מדי שנה את האזכרה, סיפר לקהל על סיפורו המיוחד של מזרחי ועל הבקשה היחידה שעניינה אותו לאחר שנפצע: "אם אמות, אני רוצה להיקבר כיהודי".

"ברוך מזרחי הי"ד לא זכה להקים משפחה ולא זכה לילדים ונכדים שיגידו עליו קדיש" ,סיפר דגן, "ועל כן קהילת שא-נור אימצה אותו והחליטה להפוך למשפחה שלעולם לא הייתה לו. במשך חודשים, ערכו תושבי שא-נוא מחקר על תולדותיו ועשרות אלפי התושבים שביקרו בצפון השומרון באותן שנים שמעו והתרגשו מסיפורו המיוחד. תושבי היישוב אף היו בשלבים מתקדמים להקמת בית ספר שדה ואנדרטה לזכרו. לצערנו, לפני 9 וחצי גורשנו משא-נור ולא זכינו בינתיים להגשים זאת, אולם אנו מקפידים בכל שנה להגיע לכאן בט' בניסן ולערוך לו אזכרה מכובדת וראויה. אני בטוח כי בעזרת ה' שעוד נזכה לחזור לשא-נור ולחומש, ובעזרת ה' האזכרה הבאה של ברוך מזרחי הי"ד תצא מהיישוב שא-נור עצמו".

לאחר אמירת הקדיש ואל מלא רחמים, הניח איציק שמחון מזכיר ארגון חיילי האצ"ל זר זיכרון על קברו של ברוך מזרחי ז"ל ואמר: "הסיפור של מזרחי מזכיר את סיפורה של רות. "לא רק שהתגיירה היא הייתה מוכנה למות למען אותה זהות שהיא אימצה".

"למרות  שברוך נפצע ויכל לקבל פטור מפעילות מבצעית הוא בחר לצאת למבצע בג'נין ממנו לא חזר", סיפר שמחון, "יש כאן מסר מאד חשוב של זיקה לעם היהודי. היום, יש קבוצות באוכלוסייה, אמנם שוליות אך רעשניות במיוחד, אשר מנסות לפגוע ולטשטש את הזהות היהודית של מדינת ישראל, ועל כן סיפורו של ברוך מזרחי ואהבתו וחיבורו לעם היהודי חשוב כל כך, ויש להעביר את מורשתו לדורות הבאים".