תם עידן הכספים הפוליטיים - פרשנות

בית המשפט המחוזי הבהיר הבוקר בהרשעת אולמרט כי אין כספים ייחודיים לפוליטיקאים. השופטים קבעו פה אחד: תם עידן הכספים הפוליטיים.

חיים לב , י' בניסן תשע"ה

אולמרט בבית המשפט, היום
אולמרט בבית המשפט, היום
צילום: דודי ועקנין

לא קל לראות ראש ממשלה לשעבר מואשם שוב ושוב בפלילים קבל עם ועולם. לא קל לראות לקרוא את טיוטות האישומים המלמדים שמי שניהל כאן את ענייני המדינה במשך כמה שנים ערבב בקופות כספים מפוקפקים.

האינסטינקט הטבעי מבקש להתבדל, להתרחק, להאמין שלא כ-ו-ל-ם כאלה בצמרת הפוליטית. ובכל זאת, אם יש משהו שאפשר ללמוד מפסיקת הדין הבוקר הוא ההבנה שהתחדדה בבית המשפט לפיה תם עידן הכספים הפוליטיים.  

במשך שנים נהגנו לשמוע אותם טוענים בהיכלי הצדק והמשפט כי היו כספים, היו סכומי עתק, אבל אלה היו "כספים פוליטיים". כאלה ששימשו להתמודדויות פנים-מפלגתיות, למירוצי תפקידים, סכומים עצומים שלכאורה שימשו לתחזוק המפלגה. בחסות ענף התרומות ובחסות מכבסת מילים ופרשנויות לחוק היבש, התחוללה חגיגת ירוקים בלשכה הראשונה. בית המשפט קבע הבוקר: לא עוד.

אי אפשר לטעות בדברי השופטים. "פעולתו לשכנע את זקן להציג את כספי הקופה ככספים פוליטיים מעידים על מודעות", הם כתבו בפסק דינם ורמזו על כך שראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ידע, בנה גרסה, ניסה להדיח את שולה זקן – והכל בחסות מסך העשן של ייעוד כספים פוליטיים.

וכן, במלחמת השחיתות בית המשפט מסוגל להודות שטעה. לעיתים אין לו אלא מה שעיניו רואות. בשעתו ראה זיכוי מחמת הספק, היום ראה הפללה בגינן של קלטות זקן החדשות ששפכו אור על הפרשיה המסואבת.   

מסר נוסף שיוצא הבוקר מבית המשפט הוא שכולם שווים בפני החוק. פוליטיקאים ופרקליטי צמרת לצד זבנים ואנשים קשי יום. זה שיש ביכולתו להציב מאחוריו סוללת עורכי דין מהטובים שבמדינה ואלו שנאלצים לעשות שימוש בסנגוריה הציבורית. שחיתות היא שחיתות באשר היא, ויהא המושחת בתפקיד גבוה אשר יהא. לתשומת לב 40 חברי הכנסת החדשים שיושבעו מחר במליאת הכנסת.