זחאלקה מאיים

ח"כים ערבים הצטלמו על רקע דגלי אש"ף. זחאלקה: מייעץ לממשלה לנהל משא ומתן על בסיס הכרה בזכותנו על הקרקע. אחרת - היא כופה עימות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י' בניסן תשע"ה

זחאלקה מאיים        -ערוץ 7
ח"כ ג'מאל זחאלקה
פלאש 90

חברי כנסת ערבים לקחו חלק פעיל באירועים לציון יום האדמה ה-39. באירוע המרכזי שנערך בדיר חנא שבצפון, הצטלמו חברי הרשימה המשותפת על רקע דגלי אש"פ.

ח"כ באסל גטאס קרא לערבים אזרחי ישראל להיאבק בכל הקשור לאדמותיהם על ידי  קביעת עובדות בשטח והשתלטות הקרקעות בפועל. "אדמות הערבים אשר נגזלו והפקעו על ידי המדינה ונרשמו, עדיין מקיפות את הכפרים הערבים, ויש לפעול להחזירם בפועל".

"על האזרחים הערבים לתפוס חזקה בקרקעות כחלק משינוי באסטרטגיית מאבק לגיטימית על האדמה והפקעת הקרקעות", אמר גטאס. 

ח"כ ג'מל זחאלקה, שהשתתף בעצרת לרגל יום האדמה ברהט שבדרום הבטיח כי "אנחנו לא נרשה נכבה שנייה בנגב. היום הפגינו מאות כאן ברהט היו הרבה הפגנות. אם הממשלה חושבת שתוכל בכוח לכפות עלינו הסדר של הפקעת מאות אלפי דונמים ועקירת עשרות אלפי אנשים מבתיהם היא טועה טעות מרה".

"אני מייעץ לממשלה לשנות כיוון לשנות את כל התכניות ולבוא לנהל משא ומתן עם התושבים על בסיס הכרה בתושבים ובזכותנו על הקרקע אחרת היא כופה עימות והיא אחראית על הידרדרות המצב". 

ברחבי הארץ נרשמו מספר מוקדים של הפרות סדר והתפרעויות כחלק מ"יום האדמה". בוואדי פוכין שבאזור העיר ביתר עילית נפצע באורח קל סגן מפקד החטיבה המרחבית עציון, סגן-אלוף דותן רובנר, מאבן שיידה לעברו ערבי.

רובנר טופל במקום על ידי כוח רפואה של צה"ל ולא נזקק לפינוי לבית החולים.