מצות
מצותפלאש 90

ימים אחדים לפני חג הפסח ובשיחה ביומן ערוץ 7 סיפר הפעיל החברתי אפרים הולצברג את סיפורו האישי, הסיפור שהוביל אותו להקמת מיזם חלוקת מצות חינם בעיר העתיקה בירושלים.

הסיפור כולו החל בגטו ורשה בשנת 42' כאשר סבו, שמואל משה הולצברג הי"ד, יצא בערב ליל הסדר האחרון לפני שהועברו הוא ומשפחתו לטרבלינקה, ו"הלך בחשכת הלילה למאפיית מצות סודית ובזלוטים האחרונים שנותרו לו הלך לקנות מצות".

"היה לו רק חצי זקן כי הגסטאפו הוריד לו חצי זקן ואיים שכשייתפס ייהרג", מספר הולצברג. כדי להסתיר את הזקן החצוי קשר צעיף גדול לצווארו. "הוא קנה שלוש מצות, עטפו לו את זה בשקית נייר שחורה והוא הלך הביתה מאושר".

באחד מחדרי המדרגות ארב לו יהודי שדעתו השתבשה מהרעב. "קראו ליהודים הללו 'חאפרים'. כשהיו רואים שקית היו חוטפים ובולעים – אם היה מסמרים היו מתים, אם היה תפוחים או משהו אחר היו חיים. 'חאפר' כזה התנפל, שבר את המצות והתחיל לאכול. הסבא התעשת וחטף כמה שברי מצות כדי לחזור הביתה עם משהו. הוא הגיע מרוגש וסיפר על מה שעבר עליו", כך עבר עליו ליל הסדר האחרון לפני שנשלח לטרבלינקה עם שבריהן של שלוש מצות.

לימים, ממשיך הולצברג ומספר, שיגר אותו הרב נריה זצ"ל ללימודים במחזור הראשון של ישיבת הכותל. שנים אחדות לאחר מכן, כאשר התגורר ברובע היהודי "ראיתי משהו שלא עלה על דעתי", באמצע הרחוב ברובע היהודי ניצבו שתי מאפיות האופות חמץ ויהודים רעבים שאינם שומרי מצוות אך עושים את דרכם אל הכותל המערבי עוצרים במאפיות הללו וקונים פיתות עם שומשום להשביע את רעבונם.

באותם ימים נחקק חוק החמץ הקובע כי בכל מקום שיש בו רוב יהודי לא ימכרו חמץ. "פניתי לטדי קולק ודרשתי לסגור את המאפיה כי ברובע יש רוב יהודי", מספר הולצברג, אך תגובתו של קולק שעד כה דגל בחלוקת העיר העתיקה לרבעים הייתה נזעמת. לדידו העיר העתיקה כולה היא יחידה אחת ולכן קיים רוב ערבי ואין לסגור את המאפיות.

כשהבין שמלשכת ראש העיר לא תבוא לו הישועה החליט לעשות מעשה, רכש כמה מאות קילוגרם של מצות, פנה לרב העיר העתיקה, הרב אביגדור נבנצל, שניסח עבורו מאמר קצר על חג הפסח והעמיד א\ילדים מילדי הרובע בסמוך לחנויות עם המצות והמאמר שהודפס בעותקים רבים. "בכל פעם שראו יהודי מתקרב לקנות חמץ פנו אלי הילדים ב'חג שמח' והגישו לו את המצות. זה גרם לקידוש ה' גדול".

המיזם הלך והתרחב ובשנת 86' תרם ראש המועצה הדתית בירושלים להולצברג 300 קילוגרם של מצות להרחבת המיזם. "התלהבתי מכך שקיבלתי את ההזדמנות להציל נפשות, נישקתי את החבילות ואז עלתה בי שאלה למה דווקא אני זכיתי במצווה הזו ואז נזכרתי באותו סיפור של מסירות נפש של הסבא שלי שחזר עם שברי מצות ופירורים. בזכות אותם שברי מצות אחרי 46 שנים ה' זיכה אותי ב-9000 מצות לזכות את ישראל".

המיזם של הולצברג נמשך גם היום וממש היום רכש שוב כמות גדולה של מצות שיחולקו על ידי ילדי הרובע לכל מבקר שאינו שומר מצוות באותה דרך הנשמרת שנה אחר שנה.