תרופות מול מתקפת הסברה
תרופות מול מתקפת הסברה פלאש 90

משרד הבריאות של קנדה מזהיר את הציבור מפני תופעות הלוואי הנפשיות האפשריות כתוצאה משימוש בתרופות לטיפול בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות(ADHD).

הפרעת קשב היא תופעה שכיחה המוערכת בכ-5-10 אחוזים מהאוכלוסייה בכל הגילאים, והיא יכולה לבוא לידי ביטוי בקשיים בלימודים, בעבודה וביחסים במעגל החברתי.

בהודעה שפרסם משרד הבריאות צוין, כי באחרונה התקבלו דיווחים על מטופלים בתרופות אלה שסבלו ממחשבות אובדניות, ניסו לאבד עצמם לדעת ובמספר מקרים התאבדו.

התופעות האובדניות אירעו בעיקר במהלך תחילת השימוש בתרופות, בעת שינוי במינון או לאחר הפסקת השימוש בתרופות. עד עתה היה ידוע, כי התרופה מסוגStrattera גורמת לתופעות אלה, וכעת האזהרה תתווסף גם לתרופות אחרות.

משרד הבריאות מציין, כי השימוש בתרופות אלה עשוי לגרום להגברת הסיכון להתפתחות מחשבות והתנהגות אובדניות, ובעיקר לאור העובדה כי לסובלים מ- ADHD עשויה להיות נטייה לכך, והסיכון גובר משמעותית אצל אנשים המתמודדים גם עם דיכאון או הפרעה דו קוטבית (bipolar disorder).

בהודעת משרד הבריאות הקנדי, נאמר עוד כי השימוש בתרופות גובר על הסיכון, ואולם חשוב מאוד לבחון באופן קבוע שינוי במצב הרוח ובהתנהגות אצל מטופלים ילדים ומבוגרים כאחד, ולקחת בחשבון את המצב הנפשי השל המטופל בעת מתן תרופות אלה.

להלן התרופות אליהן תצורף האזהרה של משרד הבריאות הקנדי:

ADDERALL XR (mixed salts amphetamine extended-release)

BIPHENTIN (methylphenidate controlled release)

CONCERTA (methylphenidate extended release)

DEXEDRINE (dextroamphetamine sulfate)

INTUNIV XR (guanfacine extended release)

RITALIN (methylphenidate)

RITALIN SR (methylphenidate extended release)

STRATTERA (atomoxetine)

VYVANSE (lisdexamfetamine dimesylate)