תקווה לחולי הצליאק

תלמידות אולפנית בר אילן נתניה ואמי"ת בר אילן פיתחו דרך לבידוד תאי הגלוטן בקיבה ובכך למנוע את התגובה האלרגית של חולי לצליאק.

ישי קרוב , י"ב בניסן תשע"ה

שיתוף פעולה ייחודי בין בנות אולפנית בר אילן ותלמידי בית החינוך אמי"ת בר אילן, זיכה את התלמידים בשבוע שעבר במקום הראשון בתחרות פיתוח מנהיגות טכנולוגית על פיתוחם פורץ הדרך.

הפיתוח, שעשוי לתת מענה למיליוני חולי צליאק, נעשה במסגרת תוכנית חינוכית למצוינות ומנהיגות טכנולוגית של "נס טכנולוגיות".

43 קבוצות התמודדו על המקום הראשון ומי שזכה בו הם התלמידים אופיר כהן, אורטל קבילו והודיה מסיקה.

צליאק היא מחלה שבה תאי מערכת החיסון מזהים בטעות חלבון שנספג בתאי הדופן הפנימית של המעי הדק כגוף זר ופוגעני. במסגרת לימודיהם פיתחו התלמידים שבב שמבודד את חלקיקי החלבון, עוטף אותם וגורם לגוף לזהות אותם כפסולת ולא כגוף זר שעלול לגרום לתגובה אלרגנית מסוכנת.

מומחים צופים כי ישנה היתכנות טכנולוגית ומדעית לקידום הפיתוח והצלחתו עשויה לשנות באופן דרמטי את חייהם של חולי צליאק בעולם כולו.

ראש אולפנית בר אילן, הרב יוסף שנה, ציין בסיפוק שגם לפני שנתיים זכו תלמידות האולפנית בפרס על פיתוח תרופה להמופיליה.

מנהלת תחום חינוך טכנולוגי בנס טכנולוגיות, טובה צרלין, ציינה כי "הצוות זכה לאחר שהוכיח רמה גבוהה בעבודתו והביא בשורה שתסייע לחברה כולה".

ראש העיר נתניה, מרים פיירברג-איכר, ציינה כי היא גאה בתלמידי העיר הזוכים בפרסים והישגים ובעיקר בסקרנותם וביצירתיות שלהם. "אני מאמינה כי לדור הצעיר תהיה השפעה מרחיקת לכת על תחומי הרפואה והמדע בישראל".