"בדרך לאסון דמוגראפי"

חבר המועצה ויו"ר סיעת ירושלים מאוחדת, אריה קינג, אומר כי אישור הבניה בשכונת ג'בל מוכבר תביא להגירה שלילית של יהודים מהבירה.

בני טוקר , י"ב בניסן תשע"ה

"בדרך לאסון דמוגראפי"-ערוץ 7
ג'בל מוכבר
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

חבר המועצה ויו"ר סיעת ירושלים מאוחדת, אריה קינג, סבור כי ראש העיר, ניר ברקת, מביא על ירושלים אסון דמוגראפי.

בראיון לערוץ 7 אמר קינג כי "במשך שנים הערבים בונים שם בניה בלתי חוקית, עכשיו הם מקבלים מתנה, ראש העיר סולל את הדרך לאיזון דמוגראפי".

דבריו של קינג באים בעקבות האישור של תוכנית הבנייה בשכונה הפלסטינית ערב א־סווחרה בג'בל מוכבר. מדובר בתוכנית הבנייה למגורים עבור משפחות פלסטיניות הגדולה ביותר שאושרה בירושלים מאז 1967. התוכנית אושרה למרות התנגדות נמרצת של פוליטיקאים וארגוני ימין שניסו לסכל את אישורה.

תוכנית ערב א־סווחרה, המשתרעת על פני 1,500 דונם, כוללת אפשרות להקמת 2,500 יחידות דיור ושטחים ציבוריים נרחבים לבתי ספר, שטחים פתוחים, גינות ועוד.

קינג מאשים גורמים חרדים שחברו לברקת לאישור התכנית, "במועצת העיר לא היה לתכנית הזאת רוב, ראש העיר הפעיל מכבש לחצים על אנשי ש"ס שנטשו את האולם כדי לסלול את הדרך לאישור התכנית. החרדים כאן פעלו בניגוד גמור לעמדתו של חכם שלום כהן הרבנים האחרים ואפשרו למיעוט שמאלני לאשר את התכנית".

לדבריו, משמעות התכנית היא הוזלת הדירות לערבים והתייקרות חסרת תקדים ליהודים, "אני חושש מאוד שאנחנו צפויים בקרוב לראות את מחירי הדירות לערבים צונחים מתחת למליון ש"ח ואצל היהודים המחירים יתקרבו למיליון ושש מאות אלף ש"ח, זה יגרום להגירה שלילית של יהודים והגירה פנימית ערבית לתוך ירושלים".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי התכנית אושרה במסגרת מדיניות ראש העיר ניר ברקת "לירושלים מאוחדת באמצעות צמצום הפערים במזרח העיר, שדרוג רמת החיים ולקיחת אחריות על הנעשה בשכונות הערביות בכלל תחומי החיים - תכנון ובנייה, תשתיות, חינוך, רווחה, פעילויות תרבות פנאי קהילה וחברה".

עוד ציינו בעירייה כי "היעדר תכנון הוביל בשנים האחרונות לתופעה רחבת היקף של בנייה בלתי חוקית הנאמדת כיום בכ-20 אלף מבנים לא חוקיים הבנויים בחלקם על שטחים המיועדים לצרכי ציבור". בנוסף הסבירו בעירייה כי הבנייה הבלתי חוקית הביאה לכך שתושבים רבים לא שילמו את ההיטלים המקובלים וכן גרמו לבעיות רישום מקרקעין. "על רקע כשל מערכתי זה החליט ראש העיר שלא לנקוט במדיניות 'בת היענה' שבה נקטו קודמיו ולפעול ליצירת שינוי מהותי בתמונת המצב".