ביהמ"ש: החברות - 'אהבה התלויה בדבר'

בית המשפט המחוזי הרשיע איש עסקים במתן שוחד, לאחר שקבע שיחסי הידידות בינו ובין ראש הרשות המקומית לא היו חפים מאינטרסים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ג בניסן תשע"ה

פנייה לבית דין בסכסוך ממוני, במקום לבימ"ש אזרחי, היא חובה הלכתית. בית משפט
פנייה לבית דין בסכסוך ממוני, במקום לבימ"ש אזרחי, היא חובה הלכתית. בית משפט
צילום: פלאש 90

בית משפט המחוזי בבאר שבע קיבל את ערעור הפרקליטות והרשיע את איש העסקים מרדכי טרבולסי במתן שוחד לראש מועצת מרחבים לשעבר, אבנר מורי.

השוחד ניתן למימון שלטי בחירות עבור מורי, בתמורה לקידום עניניו של טרבולסי על ידי מורי.

בכתב האישום שהגישה הפרקליטות לבית משפט השלום בבאר שבע נגד טרבולסי יוחסו לו עבירות של מתן שוחד ועבירות לפי פקודת מס הכנסה של ניהול ספרי חשבונות כוזבים ותחבולה בכוונה להשתמט מתשלום מס.

לאחר שמיעת הוכחות, זוכה טרבולסי מעבירות של מתן שוחד ותחבולה בכוונה להשתמט משלום מס והורשע בעבירה של ניהול ספרי חשבונות כוזבים. בעקבות הזיכוי החלקי נגזר על טרבולסי עונש של 4 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 22,000 ש"ח.

פרקליטות מחוז דרום ערערה על זיכויו של טרבולסי לבית המשפט המחוזי בעיר, וכאמור ביהמ"ש קיבל את עמדתה, ביטל את הזיכוי והרשיע את טרבולסי בעבירה של מתן שוחד לראש מועצת מרחבים לשעבר אבנר מורי, זאת בנוסף להרשעה בבימ"ש השלום בעבירה של ניהול ספרי חשבונות כוזבים.

בית המשפט המחוזי קבע כי אין בטענה שקיימים יחסי חברות בין טרבולסי למורי הגנה מעבירת השוחד, מאחר שמדובר ב"אהבה התלויה בדבר" שהוא קידום עניניו של טרבולסי על ידי מורי.

בית המשפט המחוזי פסק כי החזקה לפיה יש להעמיד עובד ציבור בחזקתו שהוא יודע שהנזקקים לשרותיו נותנים לו חסדיהם על מנת שיטה להם חסד במסגרת מילוי תפקידו חלה גם לגבי נותן השוחד, וכי העובדה שמדובר בתרומת בחירות אינה מקנה חסינות לנאשם מפני עבירת השוחד.

הדיון הוחזר לבית משפט השלום לגזירת העונש.