הסנקציות יוסרו, הצנטריפוגות יוגבלו

הסכם לוזאן: העשרת האורניום תפוקח ל-10 שנים. מתקן פורדו יהפוך למכון מחקר למטרות שלום. גורמים מדיניים בי-ם: "טעות היסטורית".

אלירן אהרון , י"ג בניסן תשע"ה | עודכן: 22:04

הצהרת אובמה על ההבנות עם איראן

שש המעצמות ואיראן הגיעו להסכמות ביניהן. שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף והנציגה האירופית פדריקה מוגריני עדכנו במסיבת עיתונאים משותפת בלוזאן שבשוויץ על ההבנות שהושגו.

הסנקציות על איראן יוסרו והעשרת האורניום תפוקח לתקופה של עשר שנים. כמו כן מתקן פורדו יהפוך למכון מחקר גרעיני ''למטרות שלום''. המשא ומתן יימשך עד סוף חודש יוני.

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי התייחס בחשבון הטוויטר שלו להסכמות אליהן הגיעו המעצמות ואיראן. לדברי קרי זהו ''יום גדול. לאיחוד האירופי, למעצמות ולאיראן יש עכשיו פרמטרים כדי לפתור את רוב הנושאים השנויים במחלוקת. בקרוב נחזור לעבוד על ההסכם הסופי".

נשיא ארצות הברית, אובמה, אומר כי העסקה עם איראן היא עסקה טובה וכי אם אכן תיושם, היא תגביר את ביטחונן של ארצות הברית ושל בעלות בריתה.

בהצהרה בבית הלבן לעיתונאים הדגיש אובמה כי ההסכם יכלול אמצעי ביקורת ופיקוח חסרי תקדים וכי אם תפר אותו איראן, יידעו על כך מיד ארצות הברית והמערב. 

אובמה הוסיף כי אין זה סוד שראש הממשלה נתניהו התנגד להסכם עם איראן, אך אם ברצונו למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני - ההסכם הוא הדרך להבטיח זאת. עוד אמר כי ישוחח הערב עם ראש הממשלה כדי להדגיש באוזניו שאין סתירה בין מחוייבותה של וושינגטון לבטחונה של ישראל לבין ההסכם עם איראן. "אנחנו מחוייבים להגן על ישראל" הדגיש אובמה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ גם הוא בחשבון הטוויטר והבהיר כי "כל עסקה חייבת לגלגל לאחור משמעותית את יכולות הגרעין האיראניות ולעצור את הטרור והתוקפנות של טהרן".

גורמים מדיניים בירושלים אמרו כי מדובר במסגרת רעה שתוביל להסכם רע ומסוכן. "אם יושג הסכם על בסיס קווי המסגרת האלה מדובר בטעות היסטורית שתהפוך את העולם למסוכן הרבה יותר".