"רן קיבל עכשיו חיים חדשים"
"רן קיבל עכשיו חיים חדשים"צילום: דוברות בילינסון

רן אזולאי, תושב קיבוץ מצובה, בן 27 נולד עם מום בלב ועבר 3 ניתוחים, האחרון לפני שש שנים. הניתוחים לא הועילו.

לפני שלוש שנים קבעו הרופאים שעליו לעבור השתלת לב וריאות. הוא נכנס לרשימת הממתינים הארוכה, והסיכוי לניתוח הנדיר הפך להיות קלוש.

בשבוע שעבר נפצע אנושות בתאונת אופנוע תושב חולון צוף ליפשיץ — אתלט מצטיין שהשתחרר באחרונה משירות כלוחם בגולני. ביום חמישי בבוקר קבעו הרופאים שהוא מת מוות מוחי, והוריו, ניר ומיכל, נשאלו האם הם מסכימים שאיבריו ייתרמו.

"ההחלטה הייתה קשה מאוד", מספרת האם לעיתון ידיעות אחרונות. "האינסטינקט הראשוני היה להגיד אל תיגעו בילד, לשמור אותו שלם ויפה. בעלי היה יותר בעד. ואז חבר של צוף סיפר שבאחרונה הוא התווכח איתו על תרומת איברים — וצוף אמר שזו מצווה". ההורים הגיעו למסקנה שזה מה שבנם רצה — והשיבו בחיוב.

ביום שישי הושתלו ליבו וריאותיו בגופו של רן והצילו את חייו. "השתלת לב־ריאות היא מהמורכבות ביותר, והעובדה שרן עבר 3 ניתוחים הפכה את הניתוח למורכב עוד יותר", מספר פרופ' דן ערבות, מנהל מערך ניתוחי לב וחזה בבילינסון — שביצע את ההשתלה.

אחותו של רן אמרה הבוקר כי "הניתוח היה ארוך וקשה ועבר בהצלחה ורן מרגיש טוב. אנו אסירי תודה לרופאים ולמנתחים, צר לנו על המשפחה שאיבדה את בנה. רן קיבל עכשיו הזדמנות חדשה וחיים חדשים וקרה לנו נס גדול".

נציין כי אבריו של צוף ז"ל הצילו ארבעה בני אדם: הכליה הושתלה בבחורה בת 18 בבית החולים רמב"ם בחיפה. הכבד הושתל בגבר בן 26 בבית החולים איכילוב. וכליה נוספת הושתלה בבית החולים בילינסון בבת 57. מצבם של כל המושתלים יציב.