פולין: חולל בית הקברות היהודי באולקוש

אלמונים ניתצו חלק מהמצבות בבית הקברות היהודי העתיק בעיר הסמוכה לקרקוב. על מצבות אחרות התגלו כתובות גרפיטי.

ניסן צור , י"ח בניסן תשע"ה

בית קברות בפולין.
בית קברות בפולין.
צילום: פלאש 90

מקרה נוסף של חילול בית קברות יהודי בפולין. בעיר אולקוש הסמוכה לקרקוב התגלו מספר מצבות יהודיות מנותצות, בעוד על אחרות רוססו כתובות גרפיטי שונות.

ארגון פולני העוקב אחר גילויי גזענות, אנטישמיות ושנאת זרים בפולין, פירסם בדף הפייסבוק שלו את התמונות של המצבות שחוללו.

על אחת מהן רוסס סימן של מחומש, אחד הסמלים הנוצריים המזוהה לעיתים עם כת השטן, בעוד על מצבה אחרת רוסס שמו של האפיפיור הפולני המנוח יוחנן פאולוס השני. אנשי הארגון כתבו בדף הפייסבוק כי עשרות מצבות חוללו בבית הקברות היהודי בעיר.

המשטרה המקומית פתחה בחקירה אולם עדיין לא נעצרו חשודים בהשחתת המצבות.

בשנת 1940, זמן קצר לאחר פלישת הנאצים לפולין, הם כינסו את יהודי אולקוש בכיכר העיר והחלו להכות ולהתעלל בהם, תוך שהם רוצחים את חלקם לאחר מכן. התקרית הזו זכתה לכינוי "יום רביעי העקוב מדם" מרבית יהודי עיר גורשו לאחר מכן לאושוויץ ומצאו בה את מותם.

בשנים האחרונות התרחשו מספר מקרים של השחתת בתי קברות יהודיים בפולין. במרבית המקרים לא נעצרו חשודים.

לפני שבועיים דחה בית המשפט בוורשה את תביעתו של שר החוץ הפולני לשעבר, רדוסלב שיקורסקי, הנשוי לעיתונאית היהודיה זוכת פרס פוליצר אן אפלבאום, בעקבות תגובות אנטישמיות שהופיעו נגד בני הזוג ברשת האינטרנט.

שיקורסקי תבע את ענקית ההוצאה לאור הגרמנית "אקסל שפרינגר" לאחר שבכתבה עליו באתר האינטרנט של העיתון הפולני "פאקט" המוצא לאור על ידי "אקסל שפרינגר" כתבו בין היתר הגולשים "היטלר התחיל אנחנו נסיים. לתנור, יהודים, לתנור" וכן "שיקורסקי נשלט על ידי אביה היהודי של אשתו בניו יורק. השניים שמו לעצמם למטרה להשמיד את פולין". השופטים קבעו כי מערכת סינון התגובות האוטומטית פעלה כראוי, גם אם חלק מהתגובות האנטישמיות לא סוננו.