יוון: נדרוש מגרמניה פיצוי על הכיבוש הנאצי

סגן שר האוצר היווני הודיע, כי ממשלתו תדרוש מגרמניה 279 מיליארד אירו, פיצוי על נזקי הפלישה הנאצית. בגרמניה דוחים את הדרישה.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ח בניסן תשע"ה

יוון: נדרוש מגרמניה פיצוי על הכיבוש הנאצי-ערוץ 7
בניין הפרלמנט של יוון אתונה
צילום: רויטרס

ממשלת יוון דורשת מגרמניה 279 מיליארד יורו פיצויים על הכיבוש הנאצי במהלך מלחמת העולם השניה.

סגן שר האוצר היווני, דמיטריס מרדס, אמר היום (שלישי) כי זהו הסכום המעודכן אותו דורשת יוון מממשלת גרמניה כפיצוי על הפלישה הנאצית למדינה, על הרצח ההמוני ומשלוח היהודים למחנות ההשמדה, ועל הנזקים שנגרמו ליוון כתוצאה מהפלישה הנאצית.

כמו כן כולל הסכום הזה גם החזר של הלוואה על סך 10.3 מיליארד יורו שלטענת היוונים אולץ הבנק היווני להעניק לנאצים, סכום שמעולם לא הוחזר.

"לפי החישובים שלנו, החוב הקשור לפיצויים מגרמניה עומד על 278.7 מיליארד יורו" אמר מרדס כשהופיע בפני חברי וועדה פרלמנטרית החוקרת את פשעי הנאצים ביוון.

בפגישה שנערכה בחודש שעבר בברלין העלה ראש הממשלה היווני אלקסיס ציפראס את נושא הפיצויים בפני הקאנצלרית אנגלה מרקל.

אולם, בממשלת גרמניה טענו כי נושא הפיצויים הוסדר כבר לאחר מלחמת העולם השנייה, כאשר גרמניה שילמה בשנת 1960 115 מיליון מארקים גרמניים ליוון, והוסיפו כי לשלטונות בברלין אין שום כוונה לפתוח את הנושא לדיון מחודש.

סגן שר האוצר היווני אמר, כי הסכום הזה לא כיסה את הנזקים שנגרמו לתשתיות במדינה, את פשעי המלחמה שבוצעו על ידי הנאצים ואת ההלוואה שניתנה בכפייה.

לפני כשלושה שבועות הודיעו גם ראשי הקהילה היהודית ביוון כי הם מתכוונים לדרוש פיצויים מגרמניה על "כרטיסי הנסיעה ברכבת" אותם נדרשו יהודי יוון לרכוש לפני שהועלו על הרכבות למחנות ההשמדה.

בשנת 1943, כאשר החלו הנאצים במשלוח היהודים מיוון אל מחנות ההשמדה השונים באירופה, הם דרשו מהם לשלם "דמי נסיעה". ראשי הקהילה היהודית הודיעו כי הם בוחנים את האפשרות לדרוש ממשלת גרמניה פיצוי עבור 58,585 יהודי יוון שנאלצו לשלם את דמי הנסיעה אל מחנות ההשמדה.

"אנו נלמד את החוק ונעשה כמיטב יכולתנו לדרוש את הפיצוי", אמר דוד שאלתיאל, נשיא הקהילה היהודית בסלוניקי לסוכנות הידיעות AP. הוא העריך את סכום הפיצוי ב 25 מיליון יורו.