ביקור בהר עיבל
ביקור בהר עיבלצילום: מועצה אזורית שומרון

האתר הארכאולוגי של מזבח יהושע בן-נון בהר עיבל שבשומרון נחשף לפני יותר מ-35 שנה על ידי הארכיאולוג פרופ' אדם זרטל.

למרות חשיבותו ההיסטורית של האתר, המקום נגיש רק באמצעות רכבי שטח 4 על 4 ולאחר קבלת אישורים מיוחדים. על כן, נעשים בימים אלו מאמצים להנגיש את האתר הארכאולוגי במטרה לאפשר לקהל הרחב להגיע ולהיחשף למקום חשוב זה.

במסגרת מאמצים אלו נערך בהר עיבל ביקור מיוחד של מנכ"ל רשות העתיקות וחבר הכנסת לשעבר ישראל חסון יחד עם השר אורי אריאל, ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, מנכ"ל משרד הבנוי שלמה אליהו, יו"ר ערוץ 20 מוטי שקלאר והזמר יהורם גאון.

השר אורי אריאל אשר יזם את הביקור הסביר, "לא יעלה על הדעת שאתר ארכאולוגי בסדר גודל זה, לא יהיה נגיש לציבור. יש לשקם ולהפוך את המקום לאתר מורשת ותיירות כך שכל ישראלי אשר ירצה לראות בעניו את השורשים של התנ"ך, יוכל לעשות זאת.

ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה הסביר כי המזבח בהר עיבל הינו המקום בו נכרתה הברית בין עם ישראל לארץ ישראל, "המזבח מהווה אחד מאתרי העתיקות החשובים ביותר שיש היום לעם ישראל כי שם נערך טקס הקללה והברכה לפני כניסתו של עם ישראל לארץ ישראל. במקום זה בדיוק נכרתה הברית בין עם ישראל לארץ ישראל ועל כן מדובר במעמד מכונן ביותר בתולדות עם ישראל. מן הראוי שאתר חשוב זה ישוקם וישומר לטובת הנחלת המורשת שלנו לדורות הבאים".