לחם
לחם צילום: פלאש 90

עם צאתו של חג הפסח מיהרו הרבנים הראשיים לישראל לקנות את החמץ שנמכר לגוי בערב החג, זאת כדי למנוע מכשלה של שימוש בחמץ שאינו ברשות יהודים.

עם זאת, רבים נמנעים מלקנות חמץ שהיה קיים במהלך החג - אף על פי שהוא נמכר כדת וכדין, בשל הרצון לקיים את המצווה מהתורה שלא להשאיר כלל חמץ וכן בשל חשש שחלק ממכירות החמץ לגויים לא מתבצעות בצורה טובה ומספקת.

הבוקר (ראשון) כבר ניתן למצוא את סוגי הלחמים והפיתות השונים שנאפו החל מאמש, עם צאת החג. בימים הקרובים כבר יהיה ניתן למצוא מוצרי חמץ נוספים בהם בייגלה, קרקרים, פתיתים ועוד, שכולם יוצרו לאחר הפסח ואפילו מקמח שנטחן לאחר החג.

רק בהמשך יהיה ניתן לרכוש במרכולים מוצרים שלוקח זמן רב יותר לייצר כגון פסטה ובירה.

כיצד תדעו מה באמת יוצר לאחר הפסח?

נתחיל מהקל אל הכבד. ישנם מוצרים שנכתב עליהם במפורש 'נאפה לאחר הפסח'. מוצרים אלו נאפו לאחר צאת החג מהקמח שהיה מוכן במחסני המפעל. מוצרים שנאפו מקמח שנטחן לאחר הפסח יסומנו בדרך כלל בכיתובית 'נאפה מקמח שנטחן לאחר הפסח'.

על מוצרים רבים יופיעו הכתוביות הנ''ל רק מהסיבה הכלכלית - יצרניות המזון רוצות למכור את תוצריהן ואם יש ביקוש אז גם דואגים להיצע... אז איך נדע לזהות בוודאות שהמוצר שלפנינו יוצר לאחר החג?

על חלק ממוצרי המזון ניתן למצוא את תאריך הייצור בצורה פשוטה וברורה ולדוגמא, מוצר שיוצר היום, יודפס עליו: 12.04.2015 או בצורה דומה. במידה ואין תאריך ברור, ניתן לדעת את התאריך על פי קוד הייצור.

קוד הייצור בנוי על פי כללים מסויימים אך בתוכו ניתן להבחין במספר השנה הלועזית (15 או 5) וכן במספר נוסף, אשר מסמן את היום בשנה הלועזית בו יוצר המוצר.

לכן, כדאי לזכור את המספר של היום (ראשון), הוא היום ה-102 של שנת 2015 (מוצר שהמפעל הספיק לייצרו אמש, לאחר צאת החג, ולפני חצות הלילה אז יום הייצור הוא 101).

לדוגמא, בתמונה זו ניתן לראות כי בקוד הייצור מופיע מספר השנה - 2014 ומספר היום בשנה - 307, כלומר המוצר יוצר ב-3/11/2014.

באותו אופן, תאריך הייצור של היום, לאחר הפסח, יהיה 15-102 או לחילופין 5102 (כאשר ה-5 מסמן את הספרה האחרונה של שנת 2015 והשאר את מספר היום. לעיתים המספר 5102 יופיע בסופו של קוד ארוך עם הרבה ספרות המופיע ברצף.