הרב גריינמן ברח מהמחלוקת

מקורבו של הרב גריינמן זצ"ל, רפי מנת, מספר על רבו שנפטר בשביעי של פסח, "הוא הלך כפי שראוי לו ללכת - במיתת נשיקה".

ישי קרוב , כ"ג בניסן תשע"ה

הרב חיים גריינמן זצ"ל
הרב חיים גריינמן זצ"ל
צילום: רפי מנת

הרב חיים גריינמן, מגדולי הפוסקים וממנהיגי הקהילה הליטאית, נפטר בשביעי של פסח והוא בן 89.

איש הקהילה החרדית בזכרון יעקב ומנכ"ל 'שארית ישראל', רפי מנת, היה ממקורביו של הרב גריינמן זצ"ל ובראיון לערוץ 7 הוא סיפר על ממשיכו של החזון איש.

"הרב גריינמן היה אחיינו של החזון איש ובהמשך היה אף החברותא שלו והמשיך את דרכו", סיפר מנת, "הרב גריינמן היה אחד ממעתיקי השמועה של כל הלכות החזון איש לאלפי תלמידיו לאורך השנים ומתוקף כך, כל תלמידי החזון איש היו סמוכים על שולחנו של הרב גריינמן. אנחנו מרגישים יתומים ואין אב".

הרב גריינמן זצ"ל רפי מנת

מנת ציין כי הנקודה המשמעותית ביותר באמצעותה אפשר להגדיר את הרב גריינמן היא הבריחה מהמחלוקת, "הרב גריינמן אמר לי פעם כששאלתי אם וכיצד להגיב על משהו שעשו, ששלמה המלך אמר 'באפס עצים תכבה אש'. הוא שאל מה זה? היה צריך להיות כתוב 'באפס עצים לא תידלק האש' מה זה תכבה האש? הוא הסביר שאם יש אש - אל תכבו אותה אלא תדאגו שמסביב לה יהיו אפס עצים והיא תכבה מעצמה".

"הוא בחר לא להביע דעה בפומבי בנושאים ציבוריים ונתן לגדול הדור של אותה תקופה להנהיג. הוא אמר את דעתו בתוך הבית אך לא רצה להתערב בחוץ".

הרב גריינמן זצ"ל בשריפת חמץ בערב פסח השנה רפי מנת

מנת סיפר כי הרב גריינמן היה אוזן קשבת לכל הגזרים ולכל מגוון האוכלוסיה שבאו להתברך, "הוא עסק כל הזמן בתורה ובהלכה ימים ולילות וחיבר עשרות ספרי חידושים וביאורים. הוא הלך כפי שראוי לו ללכת - במיתת נשיקה".

הוא ציין כי קשה להגיד מי ממשיך דרכו מאחר וכל ילדיו וחתניו עוסקים בתורה ו"אף אחד לא רואה עצמו ממשיך ונכנס לנעליו. בהמשך הדרך הקהילה תמצא את הממשיך אך כעת אנחנו לא עוסקים בזה אלא מבכים את לכתו".