לוין על הסרת המחסום: "החלטה שערורייתית"

ח"כ יריב לוין ביקר הבוקר (שני) במחסום שהוסר בין הכפרים שופה לעיזבת שופה, סמוך לאבני חפץ שבשומרון, 

ח"כ לוין התרשם במהלך הסיור מהבעיות שנוצרו בעקבות הסרת המחסום והבחין כיצד רכבים ישראלים עוברים ללא הפסקה בכביש. זאת למרות שלט גדול שהוצב המקום האוסר על כניסת ישראלים למקום.

"הגעתי למקום כדי לראות מה שמתרחש כאן. פתיחת המחסום הינה החלטה אבסורדית ושערורייתית על פניה, שהתקבלה על פי איזה שהוא הסכם שאני לא מבין את טיבו. כמובן הסכם זה הופר ברגל גסה וגורם למצב שבו ביטחונם של התושבים ואיכות החיים שלהם נפגעו פגיעה קשה כתוצאה בתנועה בלתי פוסקת של כלי רכב", ציין לוין.

"אני מתכוון לפנות לשר הביטחון בעקבות הסיור היום במקום בדרישה שהמחסום יושב למקומו, שהחוק ייאכף ושהמצב הזה של סיכון בטחוני, של פגיעה קשה בבטיחות וגם באיכות החיים של התושבים ייפסק לאלתר", הוסיף לוין.

נזכיר כי בעקבות הסרת המחסום הפך ציר שקט המוביל בין היתר ליישוב אבני חפץ, לציר עמוס מכוניות הסובל מפקקים המהווים סכנה בטיחותית וביטחונית לתושבים היהודים המתגוררים באזור.

למרות סיכום בין צה"ל למנגנונים הפלשתינאים ולפיו יוצב מחסום בעיזבת שופה על מנת למנוע - כפי שמחייב החוק - מעבר של כלי רכב בעלי לוחית זיהוי ישראלית, דבר לא נעשה על ידי הרשות הפלסטינית והמצב בשטח הפך לבלתי נסבל עבור תושבי הישובים הישראלים.

בעקבות המצב הזמין הבוקר כאמור מ"מ ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, סיור חירום שנערך הבוקר עם יו"ר וועדת חוץ וביטחון ח"כ יריב לוין, יו"ר ועד הישוב אבני חפץ, שולי לנגרמן ויו"ר וועד היישוב עינב ניסים בן-אלוש. הסיור נערך ימים ספורים לאחר סיור קודם שערכו במקום ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה וממלא מקומו יוסי דגן יחד עם מפקד אוגדת איו"ש תמיר ידעי.

יו"ר ועד הישוב אבני חפץ הסבירה כי הסרת החסם מאפשרת מעבר חופשי מדי יום של מאות ערבים ישראלים לתוך טול כרם וממנה דרך ציר זה, "אבני חפץ קיימת כבר 25 שנה ולעולם לא נוצר מצב כזה. הגענו למצב בו אמבולנסים לא יכולים לעבור בגלל הפקקים, וזה עוד בלי לדבר על זמני התחבורה הציבורית שנפגעו קשות, ההסעות ילדים והגעה למקומות העבודה".

יו"ר ועד היישוב עינב הדגיש כי הסרת המחסום פוגעת באזור כולו, "זה יוצר פקקים אדירים של ק"מ רבים ממחסום 407 (תאנים), בו נוסעים כדי להגיע לאבני חפץ, עינב ושבי שומרון. הכביש לא מותאם לעומס כזה וזה יוצר בעיות ביטחוניות ובטיחותיות רבות".

מ"מ ראש מועצת שומרון, יוסי דגן הסביר כי, "מתקיימת סוג של היררכיה הזויה ולא מתקבלת על הדעת בראשה נמצאת הרשות הפלסטינית, תחתיה ערבים ישראלים אשר נכנסים לשטחי הרשות למרות כי מדובר בעבירה על החוק וזאת כדי לקנות דלק ומוצרים ללא מס, דבר שפוגע בכלכלת ישראל  ובתחתית נמצאים התושבים היהודים של אבני חפץ, שבי שומרון ועינב. המצב שנוצא כאן הוא לא הגיוני. תושבי השומרון אינם תושבים סוג ג' ואנו לא ניתן לזה להמשיך ואנחנו מודים לח"כ יריב לוין שהגיע היום לסיור ונרתם בעצמו ומצפה מוועדת החוץ והביטחון ומשר הביטחון להתערב ולמנוע את הסיכון המיותר של תושבי המקום".