החייל שהדליף מידע מואשם בריגול חמור

אלעד סלע (25) העביר לפעילי ימין מידע על כוונת כוחות הביטחון לבצע מעצרים ביישוב בת עין. הוא מואשם בריגול חמור ובגילוי ידיעות.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ה

סלע (מימין) בבית המשפט
סלע (מימין) בבית המשפט
צילום: חוננו

כתב אישום חמור בגין ריגול חמור וגילוי ידיעות הוגש היום (שני) נגד החייל אלעד סלע מהיישוב בת עין שבגוש עציון.

מהשב"כ נמסר כי הפרשה החלה באירועים אלימים שביצעו פעילי ימין מבת עין, בהם גם תקיפה של כוחות ביטחון ופגיעה בפלסטינים. השב"כ וצה''ל הרחיקו מאיו"ש שניים מהפעילים.

בין האירועים - תקיפה של פלסטיני תושב הכפר ג'בעה הסמוך לבת עין, אשר עיבד אדמתו ובשעות הלילה המאוחרות של אותו יום, הוצת מסגד ורוססו סיסמאות בכפר.

בעקבות כך, פעלו כוחות משטרה וצבא בישוב בת עין. במהלך פעילות המעצרים תקפו פעילי הימין את כוחות הביטחון. האירוע הגיע לשיאו כאשר חיילים הותקפו פיזית על ידי הפעילים ואף נאלצו, מחשש לביטחונם, לבצע ירי באוויר. בשב"כ מציינים כי רק חלק מהמעורבים זוהו ונמצאים בחקירה.

במהלך ביצוע מעצרים אלו כנגד החשודים בתקיפת הפלסטיני, עלה חשד כי הפעילים היו מודעים מראש לכוונת הכניסה של כוחות הביטחון לביצוע המעצרים. משכך, ולאחר שאותר כחשוד בהעברת מידע מסווג לפעילים, נעצר בתחילת חודש מרץ אלעד סלע, כבן 25, תושב בת עין, חייל בשירות סדיר, שהתגייס לצה"ל בנובמבר 2013.

בחקירתו, הודה סלע כי הוציא מרשות צה"ל מסמכים מסווגים ורגישים והציגם בפני גורמי ימין בבת עין, כל זאת, על רקע אידיאולוגי.

נציין כי סעיף הריגול שבו מואשם החייל - ריגול חמור לפי סעיף 113ב - דינו עד מאסר עולם. בשרות הביטחון הכללי אומרים כי "השב"כ רואה בחומרה את העברת המידע, אשר בבסיסה רצון לסכל פעילותם של כוחות בטחון ואף יש בה כדי לסכן את ביטחונם האישי של הכוחות", נמסר.

מארגון חוננו נמסר בתגובה להגשת כתב האישום, "האשמת חייל שהעביר מידע למתיישבים בריגול חמור מצביעה על איבוד עשתונות של מערכת הביטחון וטשטוש ההבדל שבין אוהב לאויב. חייל דרוזי שהואשם לאחרונה כי העביר מידע לאויב על תנועות צה"ל בגבול סוריה הואשם בעבירות פחותות יותר. גם היחס כלפי ענת קם שהעבירה אלפי מסמכים סודיים שסייעו לאויב היה בכפפות משי, ואילו כלפי החייל מבת עין, שאין מחלוקת שהוא לא סייע לשום אוייב מאוייבי ישראל מתנהלים בצורה מפחידה ומדאיגה".