אם הבית היהודי יישאר מחוץ לקואליציה, האחריות על הפרת ההבטחה לבוחר תיפול על נתניהו
אם הבית היהודי יישאר מחוץ לקואליציה, האחריות על הפרת ההבטחה לבוחר תיפול על נתניהו פלאש 90

1. אחרי כמעט ארבעה שבועות של מו"מ קואליציוני, שלושה מתוכם כבר בשלב הרשמי של המו"מ, מתחילה בשעה טובה ומוצלחת להתברר אסטרטגיית המשא ומתן של ראש הממשלה.

אם צריך לתת כותרת לאסטרטגיה הזו, ניתן לכנות אותה בשם "מבחוץ פנימה". חתום קודם כל על ההסכם עם השותפות הרחוקות יותר, אז תוכל לחתום ביתר קלות, ובתנאים שלך, עם השותפות הקרובות יותר.

זו הפעם השניה שבה נוקט נתניהו באותה הטקטיקה. הפעם הראשונה שבה זה נעשה היתה בפעם הקודמת, אז חתם נתניהו קודם כל עם לבני, השותפה הרחוקה ביותר לכאורה. כעת נראה שנתניהו מתכנן מהלך דומה, שבו החתימה הראשונה עשויה להיות דווקא עם מפלגתו של כחלון, אשר צפויה להיות הסמן השמאלי ביותר בממשלה שתקום.

2. למעשה, מאז פתיחת המשא ומתן הקואליציוני, ובניגוד להצהרות מימי טרום הבחירות, נתניהו לא ממש ניסה לגרום לנפתלי בנט לחוש שהוא סוג של "שותף מועדף". באופן מוזר כלשהו יש יחס הפוך בין מידת החיבוק התקשורתי שהעניק נתניהו לשותפים פוטנציאליים לפני הבחירות למידת החיבוק והקשר ההדדי לאחר הבחירות.

נתניהו הגיע למסקנה שאת התחייבותו לבנט הוא מילא בטלפון הסמלי בליל הבחירות, ומאז נתניהו משתדל עד כמה שאפשר לראות כמה שפחות את פרצופו של בנט.

כשנתניהו רצה לקדם את המשא ומתן עם כחלון הוא נפגש איתו שעות ממושכות וסוגיה אחר סוגיה פירק את המוקשים וקירב בין העמדות. פעולה דומה, גם אם אינטנסיבית פחות, נעשתה מול המפלגות החרדיות. לעומת זאת בנט וליברמן זכו לפגישות סמליות בלבד, לצאת ידי חובה.

3. נבואות זה עסק מסוכן, ובכל זאת תרשו לי בטובכם תחזית קטנה. תוך שבוע לכל היותר יחתום נתניהו על הסכמים קואליציוניים עם המפלגות החרדיות ועם מפלגת "כולנו" של כחלון. בשלב הזה לנתניהו תהיה קואליציה של 53 חברי כנסת, איתה הוא ילך לנשיא ריבלין ויבקש הארכה של שבועיים להשלמת המשימה, הארכה שככל הנראה תתקבל.

לאחר קבלת ההארכה יבוא נתניהו לבנט עם הצעה בלתי מרשימה, או לפחות בלתי מרשימה בעיניו של בנט. נתניהו יאמר אז לבנט בערך כך:

'אתה זה שמפריד בין קואליציית ימין לממשלת אחדות. קח את ההצעה הזו או שנאשים אותך מעכשיו ועד סוף הקדנציה בהכשלת האפשרות של ממשלת ימין'.

4. בשלב זה בנט יהיה נתון במלכודת בלתי פשוטה. מבית יהיו עליו לחצים קשים להיכנס לקואליציה, ופעילי הליכוד מקרב מתיישבי יו"ש והמגזר הדתי גם הם ישדרו כלפיו לחץ למניעת האפשרות של ממשלת אחדות. בנט עשוי למצוא את עצמו אנוס להיכנס לממשלה, גם בתנאים גרועים בהרבה מאלו שכרגע הוא רואה כתנאים ראויים.

המלכודת הזו פשוטה, ברורה, ולמעשה מונחת אופציונלית על השולחן כבר ברגע זה. למרות זאת אין לבנט כרגע שום תמרון אפשרי שיכול לסכל אותה. "ברית האחים" מהקדנציה הקודמת מסכלת כל אפשרות לתיאום כעת עם ליצמן או דרעי, וחבילת הפינוקים שכחלון קיבל מנתניהו הופכת גם תיאום איתו לפנטזיה רחוקה. גם ליברמן, שלכאורה אמור היה להיות המתואם הטבעי עם כחלון, לא זוכה ממנו ליחס בימים אלו, כך שלבנט אין אפילו על מה לחלום.

5. מול ליברמן מצבו של נתניהו נוח אפילו יותר. ליברמן לא יכול לקחת מנתניהו את הרוב ולא לתת לו את הרוב. בסוף המו"מ יוכל נתניהו להניח הצעה בפני ליברמן ולומר לו כך בפשטות: 'קח אותה או שלא תיקח, לי זה לא משנה'. בשלב זה יצטרך ליברמן להחליט האם הכבוד חשוב יותר, או שמא הכיסא סביב שולחן הממשלה.

הדרך היחידה שבה יוכל ליברמן לזכות בתיק החוץ, תהיה אם יחליט נתניהו להשפיל דרכו את בנט. כרגע זאת נראית אופציה אפשרית, אם כי הפיתוי לשמור את תיק החוץ בליכוד ולהקל את הלחץ בתוך המפלגה עשוי לגבור על הפיתוי לתקוע עוד מרפק מכאיב בצדודיתו של בנט.