מה לכומר ול-35 ספרי תורה?

ספרי התורה התגלו לאחרונה במנזר באחת העיירות בפולין. הכומר רצה לאתר ממצאים סודיים שלכאורה הוחבאו בהם על-ידי יהודים.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשע"ה

הכנסת ספר תורה. ארכיון
הכנסת ספר תורה. ארכיון
צילום: פלאש 90

35 ספרי תורה מתקופת השואה התגלו לאחרונה במנזר בעיירה בפולין, שם הוחזקו למעלה מ־70 שנה.

על פי ההערכות, ספרי התורה נגנבו על ידי אחד הכמרים המקומיים בתקופת השואה. ב''ישראל היום'' נאמר כי כי הכומר רצה לגלות בתוך ספרי התורה ממצאים סודיים לכאורה, שיהודים מחביאים בספרי הקודש.

ג'וני דניאלס, יו"ר ומייסד עמותת "ממעמקים" שחשף את התגלית ואף פועל להעלאתם של ספרי תורה ארצה, סיפר את שראו עיניו. "לראות 35 ספרי תורה שוכבים על מדפים מלוכלכים של מנזר בפולין פגע לי בנשמה היהודית בגלל הזלזול המופגן בספרים. חלק מהספרים קרועים ולא ניתן להשתמש בהם שוב, וניאלץ לקבור אותם אם לא נמצא מי שירצה לבוא ולתקן, אבל רוב ספרי התורה במצב טוב מאוד והם כשרים לשימוש כבר עכשיו.

"כל מה שרציתי לעשות באותו הרגע זה להציל את הספרים משם באופן מיידי ולהחזיר אותם לבתי כנסת ברחבי העולם. 70 שנה זילזלו בהם. זה מספיק. הנוצרים לא מבינים מה החשיבות של ספרי התורה עבורנו. אחרי שבאנו והסברנו להם במה מדובר, אני מצפה שהם יחזירו את הספרים לעם היהודי".

דניאלס, למרות הקושי, מתכון להביאם ארצה. "אני מצפה שהממשלה הפולנית תתערב ותחזיר את הספרים מיידית לעם היהודי. זה זלזול נוסף שהכנסייה והממשלה הפולנית לא משחררות את הספרים עכשיו. ספרי התורה האלה הם רכוש של יהודים. זה חוב מוסרי של ממשלת פולין להשיב אותם.

"יש קהילות יהודיות שאין להן ספרי תורה. החזרת ספרי התורה האלה תהיה הניצחון הכי גדול שלנו. אנחנו עם הספר. זה מה שחיבר אותנו בין הדורות. חובה להציל את ספרי התורה האלה ולהעביר אותם לידיים יהודיות. אני מנסה להציל את ההיסטוריה של העם היהודי".