ביקורת על תהליכי התכנון הארוכים. מבקר המדינה, יוסף שפירא
ביקורת על תהליכי התכנון הארוכים. מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: פלאש 90

מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא, שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הפנים גלעד ארדן, ודרש לקבל את הפעולות שנעשו לתיקון הליקויים שהועלו בדו"ח המבקר בנושא "תיעוד לאומי ביומטרי - תקופת המבחן".

המבקר שפירא פנה לארדן ונתניהו על רקע הודעתו של השר ארדן ולפיה הוא יקדם חקיקה שתחייב כל אזרח בישראל להצטרף למאגר הביומטרי.

במכתבו מציין מבקר המדינה כי דו''ח הביקורת מעלה ליקויים מהותיים ומכיוון שלדברים משמעות ציבורית מרחיקת לכת ורגישות רבה, הוא מבקש מהם להביא לידיעתו בהקדם את הפעולות שנעשו לתיקון הליקויים שהועלו בדו''ח, זאת בטרם יתחיל הליך החקיקה בנושא.

ביום שני האחרון הודיע שר הפנים גלעד ארדן כי יוביל מהלך הדרגתי שיחייב את כל אזרחי המדינה להצטרף למאגר הביומטרי.

ארדן הגיש ליו"ר הכנסת ולמזכיר הממשלה את דו"ח הרשות לניהול המאגר לסיכום תקופת המבחן, שהחלה ביוני 2013. "תיעוד ביומטרי חכם שאינו ניתן לזיוף יחד עם שימוש במאגר הביומטרי יאפשר חבילת אבטחה והגנה מלאה על זהות אזרחי ישראל", אמר ארדן.

לדבריו, "זה יאזן בין חובתנו להבטיח את ביטחון האזרחים לבין חובתנו להגן על פרטיותם. נקדם חובה הדרגתית למעבר לתיעוד ביומטרי".

מאז החלה תקופת המבחן הצטרפו כ-640 אלף אזרחים ישראלים למאגר הביומטרי, וקיבלו תעודות זהות או דרכונים חכמים. בדו''ח נכתב באופן ברור כי "תוצאות מבחני הנחיצות והחלופות, וכן בדיקת היכולת ליישם את מטרות החוק ויעדיו וכן את יעדי הרשות כפי שמוגדרים בחוק, מובילים בצורה חד משמעית למסקנה בדבר הצורך ביישום מאגר ביומטרי".