גדי אייזנקוט
גדי אייזנקוטצילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל, רב- אלוף גדי איזנקוט, פרסם הערב (רביעי) פקודת יום לחיילי צה"ל, לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

"מפקדי צה"ל וחייליו,

היום, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, ואנו מתייחדים עם זכרם של שישה מיליוני אחינו ואחיותינו שנרצחו במלחמת העולם השנייה.

אנו מתייחדים עם זכרם של היהודים שהומתו באכזריות ביערות ובמחנות. אנו זוכרים את הקהילות השלמות שנמחקו מעל פני האדמה. זכור- נזכור את אחינו ואת אחיותינו שנרצחו אך ורק בשל היותם יהודים.

ההיסטוריה של עמנו ארוכת שנים, רצופה תלאות ומכאובים, רדיפות, התנכלויות ופרעות, אך אין אח ורע לאכזריותה של מכונת המוות הנאצית. שנים רבות חלפו ועודנוּ מתקשים לעכל את האסון שפקד את עמנו.

השנה אנו מציינים שבעים שנה לסיום מלחמת העולם השנייה ולתבוסת הנאצים. שבעים שנה חלפו מאז ניצחו בעלות הברית את השלטון הנאצי, והכניעה רוח הגבורה את משטר הזוועות. בחלוף השנים, נזכור בכאב את כל הנספים, ונעלה על נס את זיכרון הלוחמים, המורדים בגטאות, הפרטיזנים ואת זיכרון כל אלו ששרדו את התופת הנאצית, עלו ארצה היטו שכם
לאחיהם בהקמת המדינה – וחלקם אף נפלו במלחמה על ביטחונה.

מתוך האפר והייאוש קמנו וקוממנו את כוח המגן של עמנו – צבא ההגנה לישראל. 

זה 67 שנים צה"ל עומד איתן כמגן המדינה – מדינה אליה שאפו להגיע יהודים מכל רחבי העולם. זו הארץ הטובה והמובטחת שאליה נשאו עיניים אחינו שנרצחו באכזריות על אדמת אירופה.

מפקדים וחיילים,

כחיילים וכמפקדים בצבא ההגנה לישראל עלינו לזכור ולעולם לא לשכוח. נזכור את קורבנם של לוחמי בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. נזכור את חסידי אומות העולם, ונתחייב, קבל עם ועדה, להמשיך לקיים את מורשתם ואת גבורתם של אחינו הנספים, להמשיך ולהילחם על ביטחון אזרחי מדינת ישראל ועל תושביה.

נוכח מבקשי רעתנו נוסיף לבצר את חומת המגן של מדינת ישראל ביבשה, באוויר ובים. נעמוד דרוכים ומוכנים בכל עת, ואם נידרש – נפעל בנחישות ובעוצמה כדי למלא את משימתנו: משימת ההגנה על אזרחי מדינת ישראל ותושביה.

זוהי שבועתנו לאחינו, המתים והחיים: לעולם לא עוד!"