מפת התיקים המסתמנת

ראש הממשלה יבקש השבוע מהנשיא את הארכת המנדט להרכבת הממשלה הבאה. נתניהו יבקש להציג את ראשיתם של הסיכומים עם שותפיו העתידיים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בניסן תשע"ה

הגועליציה היא חלק בלתי נפרד מהרכבת הממשלה החדשה. נתניהו מקבל את המינוי מהנשיא
הגועליציה היא חלק בלתי נפרד מהרכבת הממשלה החדשה. נתניהו מקבל את המינוי מהנשיא
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

במהלך השבוע צפוי ראש הממשלה לבקש מנשיא המדינה, ראובן ריבלין הארכה של עוד שבועיים על מנת להשלים את מלאכת הרכבת הממשלה. עם זאת על פי הערכות יבקש נתניהו להציג בפני הנשיא את ראשיתם של הסיכומים בין צוות המו"מ.

את בקשתו להארכת המנדט שניתן לו להרכבת הממשלה יציג נתניהו בתום התקופה הראשונה, תקופה בה נראה היה כי יעדיו המרכזיים של ראש הממשלה הם הורדת המחירים הגבוהים שהציבו לו שותפיו הפוטנציאליים, זאת בעיקר על ידי האיום המרומז והמשתמע בהקמת ממשלה חלופית, ממשלת אחדות עם מפלגת העבודה.

העיתון 'ישראל היום' הנחשב למקורב לנתניהו מציג הבוקר את מפת התיקים המסתמנת בשלב זה, אם כי גם בה צפויים שינויים, מעבר לכך שעידן האיומים בממשלת אחדות טרם פג.

על פי הפרסומים צפוי הליכוד להחזיק בתיקי הביטחון, המשפטים, ביטחון הפנים, התקשורת, התחבורה, הרווחה, החינוך ותיקים נוספים. על פי ההערכות יחזיק הליכוד בעשרה עד 12 תיקים בממשלה הבאה.

מפלגת 'כולנו' של כחלון תקבל את תיק האוצר בו יחזיק כחלון עצמו, תיק הבינוי והשיכון ותיק הגנת הסביבה, שני תיקים שבהם יחזיקו חברי הכנסת גלנט ואלאלוף.

מפלגת הבית היהודי צפויה להחזיק בתיק הכלכלה בו ימשיך לכהן השר בנט שיהיה גם השר לענייני מודיעין וחבר בקבינט הביטחוני מדיני. עוד תקבל 'הבית היהודי' את תיק החקלאות ואת המשרד לאזרחים ותיקים, תיקים בהם יכהנו אורי אריאל ואיילת שקד.

מפלגת ש"ס תחזיק בתיק הפנים או החקלאות ובתיק הדתות שם ככל הנראה יהיה גם סגן שר מהבית היהודי.

יהדות התורה תחזיק בוועדת הכספים ובסגנות שר במשרד הבריאות, תפקידים בהם יכהנו חברי הכנסת גפני וליצמן. משרד החוץ צפוי להישאר בידיו של השר ליברמן, יו"ר 'ישראל ביתנו'.

כאמור, חלוקה זו היא המפה המסתמנת כעת על פי הפרסום ב'ישראל היום', אך הצפי הוא שסאגת האיום בממשלת אחדות תימשך על אף הבהרותיהם החד משמעיות של חברי הכנסת לבני והרצוג כי אין בכוונתם לחבור לממשלת נתניהו אלא פניהם לאופוזיציה.