הזמן מתקדם - אבל מה עם החיים בינתיים?

יומנה של רווקה חרדית עשוי להיות מפתיע, מתריס, חדשני וגם לא אף אחד מאלה. הכירו את חדוה ברגמן.

רחל בן אליהו , א' באייר תשע"ה

אוויר בצורת נערה
חדוה ברגמן
הוצאת כנרת זמורה ביתן,
224 עמ'

חדוה ברגמן מספרת לנו על שנה מחייה.

השנה מתקדמת בעצלתיים מחודש לחודש ו"זה"- כלומר החתונה, עדיין לא קורה.

מה חדווה יכולה לעשות בעניין? המון. בעיקר מתפללת ונפגשת עם בחורים. המון. כלומר המון בחורים, אבל לא המון פעמים. בדרך כלל כשהבחור נכנס ללובי של המלון היא יודעת שזה לא החתן שלה, לפעמים כבר בבירורים. גם הבחורים בקושי מחזיקים מעמד את השעה וחצי המקובלות של הפגישה הראשונה לפני שהם מלווים אותה למונית.

חדווה, עובדת בהיי טק וכבר בילדותה הוגדרה כגאון. מכל אגפי החברה באים אליה כדי לפתור בעיות ולהמציא תכניות חדשות. המנהלים שלה גאים בחדשנות שלה והחברות שעובדות איתה, מפרגנות וקצת מקנאות.

חדווה מתקרבת השנה בצעדי ענק לגיל 25 והיא עדיין לא נשואה, כלומר היא כבר רווקה מופלגת בציבור שלה, הציבור החרדי. עם זאת, היא עדיין נאמנה לדרך בה חינכו אותה במסלול המחשבים בסמינר. היא לא פונה לגבר בשמו, היא יושבת בחדר רק עם בנות ואפילו מקפידה על תפילת מנחה מדי יום בחדר הישיבות.

העניין הוא שהשנה מתקדמת בקו ישר מערב ראש השנה ועד אלול ונראה שכמו חדוה הליניארית, המסודרת והעניינית, גם החיים מתקדמים בקו ישר ולא באיזשהי ספירלה.

מצד אחד נראה שחדוה בנויה בדיוק לעולם כזה של כללים ברורים ושלבים מוכתבים, גם בעולם המחשבים וגם בעולם החרדי בו היא חיה. מצד שני, נראה שזה חלק ממה שמעכב את נישואיה - חוסר היכולת לצאת מהשטאנץ, מהצפוי.

למה חדווה מרגישה שקופה? האם הבחור החיפאי הוא שיציל את המצב או אולי אחד האנשים מהחברה בה היא עובדת?

מדובר בפרוזה שמעידה על הציבור בו חיה חדווה. הוא חושף את הציבור החרדי-מודרני, המשפחה והחברה, ואפילו מוציא אותם די טוב. למי שמצפה לחשיפה בועטת, למרדנות, להטחת דברים – צפויה אכזבה. חדווה נאמנה לדרך וגם הסטיות הקטנות מהדרך הסלולה מוסיפות אמינות לדמות בלי לפגום בטוהר כוונותיה.