יהודה גליק ורעייתו יפי
יהודה גליק ורעייתו יפיצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת פרס מוסקוביץ' לציונות פרסמה את שמות הזוכים לשנת תשע"ה 2015.

הזוכים הם: יהודה גליק, ישראל הראל ויואל זילברמן.

בנימוקיה, כתבה הוועדה את הסיבות שהביאו לבחירת הזוכים:

גליק היה פעיל בעליית וקליטת יהודי ברה"מ, מקדיש את כל זמנו, תוך סיכון חייו, למימוש זכות הסיורים והתפילה של יהודים בהר הבית.

ישראל הראל הוא מאנשי החזון והמעשה של מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון, מראשוני עפרה, מייסד ויו"ר מועצת יש"ע הראשון, מייסד ועורך כתב העת 'נקודה', מייסד הפורום לאחריות לאומית ("אמנת כינרת"); יוזם אמנת "גביזון-מדן"; יו"ר-מייסד של המכון לאסטרטגיה ציונית, עיתונאי והוגה דעות ב'הארץ'.

יואל זילברמן, לשעבר לוחם בשייטת 13, ייסד בשנת 2007 את ארגון 'השומר החדש', המסייע בשמירה, עבודה חקלאית והחזקת שטחים פתוחים בנגב ובגליל, פועל מתוך תפיסת ערבות הדדית ואחריות משותפת. במסגרת ארגונו של זילברמן, מתנדבים למעלה מ-1,200 יוצאי צבא במשך 20 יום בשנה כל אחד - לבלימת גל שוד קרקעות, יבולים ועדרים, חבלה בציוד, איומים סחיטה ופרוטקשן. פעילות הארגון הורידה את היקף הפשיעה באזורים אלה בשמונים אחוזים.

בוועדת הפרס בראשות הגברת צ’רנה מוסקוביץ’, חברים גם שר הביטחון לשעבר, פרופ’ משה ארנס, תא”ל (מיל.) אביגדור קהלני השגריר לשעבר יורם אטינגר ואחרים.

חבר וועדת הפרס, תא"ל (מיל.) אביגדור קהלני, מציין, כי "שלושת הזוכים מממשים, כל אחד בתחומו, את חזון הציונות החדשה, הלכה למעשה. אנו שמחים להעניק את הפרס ליהודה גליק, אשר כמעט ושילם בחייו השנה בעבור המאבק לתפילת יהודים בהר הבית, לישראל הראל, אבי ההתיישבות ביהודה ושומרון וליואל זילברמן, אשר החיה את ארגון השומר, שמהותו ציונות, המתבטאת בעבודת אדמה, שמירה וגאולת הקרקע. באמצעות מתן הפרס אנו מקווים לעודד ישראלים רבים נוספים ליטול חלק במפעל הציוני המתחדש בארצנו".