מי 'שווה' יותר: הליטאית או הספרדיה?

ממחקר שהציגה ד"ר חגית סופר־פורמן מאוניברסיטת תל אביב, האשה הליטאית משתכרת בממוצע 8% יותר מספרדייה ו-7% יותר מהחסידית.

חיים לב - ערוץ 7 , ב' באייר תשע"ה

נשים חרדיות. אילוסטרציה
נשים חרדיות. אילוסטרציה
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

פערי מעמדות – גם בציבור החרדי: ממחקר של ד"ר חגית סופר־פורמן, מומחית לתחום התעסוקה בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב, שעסק בהשתלבות חרדים בשוק העבודה, עולה כי האשה הליטאית משתכרת בממוצע 8% יותר מספרדייה ו-7% יותר מהחסידית.

המחקר, שפורסם הבוקר (ג') ב'דה מרקר', כלל מדגם של 1,688 נשים ו-406 גברים, אשר הופיעו במרכזי התעסוקה של ג'וינט-ישראל כדי למצוא עבודה ורואיינו כעבור חצי שנה.

"בשלב ראשון, יותר ליטאיות פנו למרכזים", טוענת ד"ר חגית סופר־פורמן. "בזרם זה, בעל אברך הוא מושא החלומות, לכן האשה היא זו שתצא לעבודה. הספרדים מושפעים מהליטאים, לכן ככל הנראה זו הסיבה שהנשים הספרדיות הגיעו למקום השני, ומספרן של החסידיות – שם מקובל שהבעל יוצא לעבודה – היה הנמוך ביותר".

גם הקליטה במרכזי העבודה קלה יותר. על פי המחקר, הסיכוי של האשה הליטאית להיקלט בשוק העבודה גדול פי 1.3 יחסית לספרדיות. כאמור, היא גם תשתכר בממוצע במקום העבודה 8% יותר מספרדייה ו-7% יותר מהחסידית. ומי דורגה אחרונה? נשים חוזרות בתשובה מכל הזרמים והעדות.

לטענת ד"ר סופר־פורמן הממצאים הללו קשורים בקשר הדוק לאפליה המובנית בציבור החרדי. "ניתן למצוא בחברה החרדית אפליה ישירה – בחברה שבה אין חתונות בין הזרמים השונים, אין פלא שיש גם אפליה על רקע זרם בקבלה לעבודה".