תא"ל תמיר ידעי

תא"ל תמיר ידעי, מפקד אוגדת איו"ש השתתף בערב יום הזיכרון ב"משמר הלימוד המרכזי" בהפקת ארגון "אור אברהם אוהבי".

ידעי סיפר על המפגש שלו עם מפקדו ארז גרשטיין הי"ד. "החוויה הראשונה שנקלעתי ללחימה הייתה תחת פיקודו" ,סיפר ידעי, "שכבתי לצידו, מ"מ צעיר ודי נרגש, ואז הוא הסתובב אליי ואמר לי: "אנחנו מסיימים את האירוע הזה כששלושת המחבלים הרוגים". ידעי סיפר שכשהמחבלים זוהו וכוח יצא להסתערות הוא זוכר שתחת אש כבדה הוא הסתובב אחורה וראה את גרשטיין עומד "אני רואה אותו ניצב כמו סלע, עושה לי עם היד "קדימה קדימה", ואנחנו הורגים את המחבלים".

"במהלך השנים ניסיתי לפרש מה גורם לדור הצעיר, לאנשי המילואים ולמתנדבים, לצאת ממרחב הנוחות לקום להסתער ולהכיר בעובדה שיכול להיות שלא יחזרו", המשיך מפקד האוגדה ונזכר באירוע "שובו אחים" ו"צוק איתן" - "חטיפת הנערים הביאה בעיניי למבצע צוק איתן. מהר מאוד הבנו את תמונת המצב, ואחרי 72 שעות התמונה סביב מה התרחש הייתה שלימה חוץ ממיקומם (של הנערים). מספר ימים לפני שהם נמצאו, ההורים ביקשו לפגוש את החיילים. לא הייתי בטוח אם זה טוב לנו ולהם, אבל בסופו של יום נעתרנו לבקשה וההורים הגיעו לביקור". ידעי סיפר שהוא לקח את ההורים במסלול שבו נחטפו וסיפר להם את השתלשלות האירועים כפי שהצבא ידע באותו שלב. "סיימנו את הקטע הזה והם ביקשו לדבר עם החיילים", סיפר ידעי, "ההורים אמרו לחיילים פשוט "באנו רק להודות לכם" והחיילים הגיבו בדברים כמו "בשביל זה התגייסנו לצבא", "זו זכות גדולה", ו-"לא נלך הביתה עוד שנמצא אותם".

"ואני שואל את עצמי", סיפר ידעי, "איך האנשים האלה (ההורים) יכולים להוציא כאלה עוצמות נפש, לצאת מהמצוקה האישית, להודות, לא להתלונן? ואני חושב שהחיבוק שקיבלנו כולנו, מהמפקדים ועד החיילים, תרם להכרה בזה שאנחנו חלק ממשהו הרבה יותר גדול מה"כאן ועכשיו" ואנחנו יודעים בסופו של יום כשנדרש - להתאחד ולעשות את הדברים במשותף".

התחושה, סיכם ידעי, זה שאנחנו קשורים למשהו גדול, לעם לארץ, לתורה.

"חשוב שנכיר שהכוח הוא הכרחי - צריכים להיות חמושים וחזקים, לא לסמוך על נדיבים ולא להתנות את הקיום שלנו בהסכמה של אחרים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו