להוביל את המדינה אל ייעודה

לציבור הדתי-לאומי יש בתקופתנו תפקיד מיוחד בהובלת האומה אל מילוי תפקידה להיות "ממלכת כוהנים וגוי קדוש"

תגיות: בשבע 640
עמנואל שילה , ג' באייר תשע"ה

להוביל את המדינה אל ייעודה-ערוץ 7
חשוב להשקיע בטיפוח התקשורת המגזרית אך גם בהשתלבות בתקשורת הכללית. כתב ערוץ 2 עמית סגל
צילום: חדשות 2

מלאו אסמינו בר ויקבינו יין,

בתינו הומים, הומים מתינוקות

ובהמתנו פורה -

מה עוד תבקשי מאיתנו מכורה,

ואין, ואין עדיין?

                              פנחס אלעד (לנדר), תרצ"ג

1

היכן חשוב יותר להשקיע - בטיפוח התקשורת המגזרית או בהשתלבות בתקשורת הכללית? לא מעט פאנלים של אנשי תקשורת דתיים כונסו כדי להתווכח על השאלה הזאת. לטעמי התשובה היא פשוטה: שני הדברים חשובים מאוד ובשניהם צריך להשקיע. ממש כשם שבצה"ל יודעים שאין מקום לשאלה מה חשוב יותר, סיירת מטכ"ל או חטיבת שריון. צריך גם וגם.

בתקשורת ההמונים הכללית אפשר להשפיע על ציבור גדול יותר ורחוק יותר. זאת כמובן בתנאי שאיש התקשורת הדתי חי בתודעת שליחות, מצליח לא להישחק דתית ואידיאולוגית, וזוכר מאין הוא בא ולשם מה. אבל בתקשורת הכללית העיתונאי הדתי יתקשה לבטא את עולמו הרוחני באופן מלא, לכן ההשפעה שם באה טיפין טיפין.

בתקשורת המגזרית אתה חופשי הרבה יותר להתבטא, ולכן גם משפיע בצורה הרבה יותר איכותית ומרוכזת. לא על הציבור הרחב, אבל כן על ציבור חלוצי ומוביל, תורם ואיכותי, שלהעצמתו ולעיצוב דרכו והחלטותיו יש השפעה מאוד משמעותית על התקדמותה של מדינת ישראל אל ייעודה.

אז מה יותר חשוב, להשפיע על המגזר או על כלל ישראל? ברור שעל כלל ישראל. העניין הוא שהמגזר הדתי-לאומי הוא אוונגרד רוחני ומעשי שמשפיע על כלל ישראל, ולכן העצמתו, טיפוחו ועיצוב דרכו של המגזר הם לגמרי חלק מהמאמץ לפעול על הכלל.

2.

הציבור הציוני-דתי רחוק אמנם מלהיות מושלם, גם בפיתוח הרעיוני של תפיסת עולמו ובוודאי ביישום המעשי שלה. אבל הוא ייחודי בכך שחונך על תפיסת עולם שקוראת בעיניים יהודיות את משמעות תקופתנו, ובהתאם לכך מסמנת את הכיוון שאליו צריך עם ישראל בדורנו לשאוף ולחתור.

ההשקפה החילונית חותרת להקים כאן מדינה מערבית דמוקרטית-ליברלית "נורמלית". מדינה שייעודה העיקרי הוא לדאוג לשלומם ולרווחתם של אזרחיה, והקשר שלה לייעודו האלוקי וההיסטורי של עם ישראל להיות "ממלכת כוהנים וגוי קדוש" הוא קלוש ביותר.

ההשקפה החרדית שואפת לשקם את מחויבותו של כל יהודי לחיי תורה ומצוות, אבל כמעט שאינה נותנת משמעות להתפתחויות ההיסטוריות הדרמטיות של תקופתנו, ובראשן קיבוץ הגלויות, הקמת המדינה ותקומתו של המרכז היהודי הגדול בעולם בארץ ישראל לאחר אלפיים שנות גלות.

מעצבי דרכה של הציונות הדתית, ובראשם רבותינו הגדולים הראי"ה קוק ובנו הרצי"ה, לימדו אותנו להתייחס אל האירועים הגדולים של תקופתנו כחלק מתהליך גאולת ישראל המיועדת, שמוביל אל בניין הבית השלישי. זהו תהליך שמובל בידי שמיים אבל מתלבש בלבוש טבעי, ושמעשינו יכולים לקדם אותו או חלילה לעכבו. מי שיודע כיצד להשתלב במהלך הזה ולקדם אותו, עליו נאמר "אשרי מי שפעל עם א‑ל, יבוא וייטול שכרו".

מבחינות מסוימות הדרך הזאת נראתה ברורה ופשוטה יותר בימים הגדולים שלאחר מלחמת ששת הימים, או בתקופת ראשית ההתיישבות ביו"ש - בעת שהרב לוינגר וחנן פורת הובילו אחריהם אלפים ורבבות ליישב את חבלי הארץ הנגאלת. אבל גם לאחר משברי ימית וגוש קטיף, גם כשהציונות הדתית מתפצלת לזרמים, לגוונים ולהשקפות שונות, וגם בהיעדר הנהגה רוחנית אחת וסמכות אחת - היסודות לא השתנו.

וגם אם שקענו בבורגנות, גם אם רבים מאיתנו עסוקים ברווחה האישית שלהם ושל בני משפחותיהם, המרכיב האידיאליסטי והמתגייס עודנו פועל ודומיננטי בתוכנו. בשיר משנת תרצ"ג המצוטט בראש הטור הזה משתקפים הלכי הרוח של חלוצי אותה תקופה, שבניין המולדת עמד בראש מעייניהם ובו השקיעו את מיטב מאמציהם, ותמיד שאלו "מה עוד תבקשי מאיתנו מכורה". גם בעידן הבורגני של ימינו, עם ישראל ומדינת ישראל עדיין זקוקים לחלוצים מתנדבים מהסוג הזה. המשימות משתנות מתקופה לתקופה, אבל הנכונות לחיים של שליחות למען האומה עודנה נדרשת וחיונית.

3.

אז אם אתם מאלה ששואלים כל השנה, ובעיקר ביום העצמאות, מה אני יכול לעשות בשביל העם והמדינה, הנה לכם כמה כיוונים מרכזיים.

* את הבחירות החשובות בחייכם – עם מי להתחתן, איפה לגור, באיזה מקצוע לעסוק, תשתדלו לקבל כשטובת הכלל לנגד עיניכם. זה לא אומר שצריך להניח בצד את נטיות הנפש והכישורים האישיים. לא כל אחד מתאים להיות גדול בתורה, קצין בכיר בצה"ל או איש חינוך. אפשר בהחלט גם להיות איש עסקים מצליח שטובת העם והמדינה לנגד עיניו. גם כשאסמינו מלאים בר ויקבינו יין או מאגרינו גז, אפשר לעשות את זה בשירות האומה ולא רק למען עצמך. כשבאים מתוך גישה של שליחות, אפשר לחולל גדולות בכל תחום. תלכו עם הכוחות שקיבלתם מלמעלה, אבל תפעילו אותם בשירות תהליך הגאולה של עם ישראל. "בכל דרכיך דעהו", בכל תחום שבו אתם פועלים, תחשבו ותתייעצו כיצד ניתן להכניס אותו יותר ויותר תחת כנפי השכינה.

* תתמכו בלימוד תורה ובהצמחתם של גדולי תורה והשקפה בעלי ראיית עולם ציונית-דתית. עם ישראל זקוק נואשות לענקי רוח מסוגם של הראי"ה והרצי"ה ודומיהם, שיידעו לסמן את דרכם של עם ישראל ומדינת ישראל אל תחייתם הרוחנית המלאה. אם אתם מסוגלים לכך בעצמכם – לכו על זה, זה קודם לכל שליחות אחרת. אם ילדיכם מסוגלים לכך, תתמכו בהם ותעודדו אותם. הציבור הדתי-לאומי צריך ללמוד מהציבור החרדי כיצד לטפח אווירה ציבורית שבה העיסוק בתורה וההתגדלות בה זוכים ליוקרה ולהערכה יותר מכל עשייה אחרת.

* טפחו משפחות וקהילות שנאמנות לייעוד הזה. תלדו ילדים רבים, ותשקיעו בטיפוחם ובחינוכם. הבעיה הדמוגרפית, שבגללה עם ישראל מפחד לרשת את ארצו, היא אחד הגורמים העיקריים שמפלגים את הפוליטיקה והחברה הישראלית, ואחד המעכבים הגדולים ביותר של תהליך הגאולה. הפתרון לכך כבר נאמר בתורה: "עד אשר תפרה וירשת את הארץ". עם ישראל זקוק גם כיום לאותה רוח של נשים צדקניות שבזכותן נגאלו ישראל ממצרים.

* אל תעמיסו על עצמכם מעבר ליכולת, אבל גם אל תתפתו לקטרוגים פמיניסטיים מבית היוצר של המערב השוקע והמתדלדל. החלוצים הראשונים לא חששו לדבר על בתים הומים מתינוקות כחלק מהמאמץ למען המולדת.

* גלו אחריות לא רק למצבו הרוחני והביטחוני של עם ישראל, אלא גם לצרכיו הכלכליים והחברתיים. בדרך אל תפקידו לגאול את ישראל ממצוקת השעבוד במצרים, משה רבנו הוכיח קודם כול את האכפתיות שלו כלפי היהודי הפשוט, שסובל מהנוגש המצרי ואפילו מחברו היהודי הרשע שמכה אותו. כשהציבור בישראל ירגיש שאנו מעוניינים בטובתו כפי שהוא מבין אותה, הוא יהיה פתוח הרבה יותר לקבל שגם הדרך הרוחנית שאנו שואפים להביאו אליה היא היותר טובה ונכונה בשבילו.

* אל תשלימו עם המציאות הנוכחית שבה מדינת ישראל אינה מכירה את ייעודה ואינה מרגישה מחויבת אליו. תטפחו בתוך עצמכם ובסביבתכם את הציפייה לתיקון, את האמונה שאפשר לתקן ואת החשיבה על הדרכים המעשיות לכך. כן, דרושים כאן לא רק התלהבות, נכונות והקרבה אלא גם הרבה מאוד לימוד וחשיבה.

4.

וכל מי שיפעל עם א‑ל יבוא וייטול שכרו. ואין לך שכר גדול יותר מהשמחה לזכות לראות עין בעין את התקדמות תהליך הגאולה, עד ביאת גואל צדק במהרה בימינו.

לתגובות: eshilo777@gmail.com