הרב ריסקין: לא מיסיון אלא קידוש השם נטו

רבה של אפרת דוחה את המתקפה החרדית נגדו בעקבות תפילת ההודיה המשותפת ליהודים ונוצרים. "מה יכול להיות יותר יפה ונכון מזה?".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ג' באייר תשע"ה

הרב שלמה ריסקין
הרב שלמה ריסקין
צילום: ערוץ 7

הרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת ומחשובי הרבנים בציונות הדתית האמריקאית, מתייחס הערב (רביעי) בראיון מיוחד לערוץ 7 למתקפה החרדית נגדו על רקע תפילת ההודיה המשותפת ליהודים ונוצרים בירושלים.

בראיון מתקשה תחילה הרב להבין מדוע רבה של ירושלים הספרדי שיגר אליו מכתב חריף רק בעקבות דיווחים בתקשורת החרדית ומבלי לשוחח איתו. "נדהמתי להגיע הביתה ולגלות מכתב נגדי זאת מבלי שאף אחד שוחח איתי. זה חבל מאוד", אמר הרב. 

הרב ריסקין מבהיר כי לא מדובר בתפילת שחרית משותפת כפי שניסו כלי תקשורת חרדים להציג את האירוע. "מדובר בתפילת הודיה לקדוש ברוך הוא שישתתפו בה גם נוצרים שישבחו את השם על מעשיו למען עם ישראל וארץ ישראל. כתוב בתהילים הַלְלוּ אֶת ה', כָּל-גּוֹיִם; שַׁבְּחוּהוּ, כָּל-הָאֻמִּים. כִּי גָבַר עָלֵינוּ, חַסְדּוֹ; וֶאֱמֶת-ה' לְעוֹלָם; הַלְלוּ-יָה. זאת אומרת שחלק מהתשבחות לקדוש ברוך הוא נאמרות גם על ידי הגויים שעומדים ומודים שהשם עשה לנו ניסים והביא ליהודים את ארץ ישראל".

הרב ריסקין מבהיר "יש לי קשרים עם נוצרים. לא נוצרים שנגועים במיסיון אלא נוצרים שהם ממש חסידי אומות העולם שמאמינים בלב שלם שהקדוש ברוך הוא נתן את ארץ ישראל לעם ישראל. אלה נוצרים שמחר יעמדו וישבחו את הקדוש ברוך הוא על הנס הגדול לעם היהודי".

"לא מדובר בתפילה רגילה אלא בתפילת שבח שתשודר למיליוני בני אדם ברחבי העולם. חס וחלילה ללא סימנים נוצריים הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים תפילת שבח בלבד על המתנה שהעם היהודי קיבל ביום העצמאות. כמו בבית המקדש ששלמה המלך ביקש שהקב"ה ישים לב גם לגויים שבאים לשם עם הבקשות שלהם. זו הזדמנות גדולה לשבח את ארץ ישראל שניתנה ליהודים. כמו שיחזקאל הנביא אמר וְהִתְגַּדִּלְתִּי וְהִתְקַדִּשְׁתִּי וְנוֹדַעְתִּי לְעֵינֵי גּוֹיִם רַבִּים וְיָדְעוּ כִּי אֲנִי ה'".

"מה יכול להיות יותר יפה ונכון מזה?  זה רק קידוש השם נטו. אני אמרתי לכלי התקשורת החרדים שאני ממהר לתפילת יום העצמאות בה אני מודה ומהלל את הקדוש ברוך ומחר יעשו את זה גם הגויים שישבחו את הקדוש ברוך ואתם החרדים לא עושים את זה! אתם חושבים שאתם יותר דתיים?".