הרבנית קאפח זצ"לערוץ 7
ראיון שנערך בעבר עם הרבנית קאפח

הרב יוסף קפאח והרבנית ברכה קפאח יהיו דמויות המופת עליהן ילמדו תלמידי החינוך המללכתי-דתי בשנת הלימודים תשע"ו.

בשנים הקודמות למדו תלמידי החמ''ד בכל הגילאים על הרב שאול ישראלי ועל הרב חיים דוד הלוי, ובשנה הבאה לראשונה אישה תהיה דמות המופת של החמ"ד.

הרב יוסף קאפח שנפטר בי"ח בתמוז תש"ס (21 ביולי 2000), בגיל 83, היה פוסק תימני, חבר בית הדין הרבני הגדול וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל.

הרב היה מתרגם, מהדיר ומפרש כתבי הרמב"ם ועשרות ספרים של ראשוני ספרד, בעל השפעה רבה על קהילות יהודי תימן בארץ ישראל. כונה בפי תלמידיו בתואר "מארי" (= מוֹרְי). הרב קאפח זכה בפרס ישראל, פרס הרב קוק, פרס ביאליק ופרס כץ, וכן היה בעל תואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת בר-אילן.

הרבנית ברכה קאפח הייתה פעילה חברתית במיזמים של סעד וצדקה. ב-1999 זכתה כמו בעלה בפרס ישראל.‏ המשפחה התגוררה בירושלים, והרבנית קאפח פתחה מפעל רקמה. בהמשך פתחה את חנות לבגדי יד שנייה בו התאימה שמלות לכלות לליל כלולותיהן.

במקביל, הקימה את עמותת הצדקה "סגולת נעמי", על שם אמה, ובמשך עשרות שנים ניהלה מפעלי גמילות חסדים שהיוו סעד לאלפי נזקקים בירושלים וסביבתה. בין היתר ייסדה והייתה מנהלת פרויקט ה"קמחא דפסחא", במסגרתו חולקו במשך שנים, בעזרת הציבור, מצרכי מזון לחג הפסח כגון מצות ויין.

בשנת 1992 הוענק לה התואר "יקירת ירושלים". על פועלה זכתה הרבנית קאפח ב-26 תעודות הוקרה שונות, וכן בפרס ישראל לשנת תשנ"ט - 1999, על "תרומתה המיוחדת לחברה ולמדינה".