צה''ל בדרך לנפאל

מפקד משלחת צה''ל לנפאל אל"מ יורם לרדו, סיפר בצהריים (ראשון) על ההכנות להמראה הערב מנתב''ג לקטמנדו, בעקבות האסון שפקד את נפאל.

"המשימה הראשונה שלנו היא להשקיע מאמץ באיתור ובהצלת חיים, המשימה השנייה היא להקים בית חולים שדה כדי לסייע לאנשים שנלכדו", אמר לרדו. ''המשימה שלישית היא להתחבר לישראלים מנותקי הקשר".

חברי המשלחת לוקחים עימם 95.1 טונות של ציוד בשני מטוסים מסוג ''בואינג 747'' של חברת אל-על, האחד למטען ואחד לנוסעים. בבית חולים שדה יש, בין היתר, חדר רנטגן, חדרי ניתוח וחדרי טיפול בילדים.

"המודל הוא כפי שהיה בבית חולים שדהבהאיטי, אותו מודל, אותה תצורה. מקליטת פצוע, למיון, לאשפוז פנימי, אורתופדיה, כירורגיה, נשים, ילדים, פגייה ומעבדה כשהעסק מונה 122 איש'', מסביר מפקד המשלחת.

ארבעים מהם - רופאים, והשאר אחיות ואנשי סגל רפואי. אל"מ לרדו מציין כי בית החולים יודע לטפל בכ-200 חולים ביום. המשלחת צפויה להמריא הלילה לבירת נפאל ומיד להתחיל בהכנות לטיפול בנפגעים.

בצהריים נחת בנפאל מטוס ישראלי ראשון של "על-על", ובו נציגי משרד החוץ, פיקוד העורף וגופי סיוע נוספים. מדובר במשלחת ראשונית שתעריך את ממדי האסון שפקד את המקום בעקבות רעש האדמה.

בסביבות השעה 10:00 בבוקר הורגש רעש אדמה בעוצמה 6.7 בקטמנדו, בירת בנפאל, יממה לאחר רעש האדמה בעוצמה 7.8 שפקד את האזור. כ-2,000 בני אדם נהרגו באסון. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות אי-פי תושבים בקטמנדו נמלטו לשטחים הפתוחים בעיר לאחר רעידת האדמה הנוספת.

משרד הפנים בנפאל הודיע כי יותר מ-4,700 בני אדם נפצעו ברעש האדמה החמור ביותר שפקד את האזור זה 81 שנה. תושבים רבים נקברו תחת הריסות מבנים שקרסו.

מלבד הפגיעה הקטלנית בנפאל, כ-40 בני אדם נהרגו בהודו, כ-20 בטיבט, 18 נהרגו על הר האוורסט לאחר שנקלעו למפולת שלגים בעקבות הרעש. מספר קטן של בני אדם נהרג גם בבנגלדש.